Theodor Escherich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theodor Escherich
Theodor Escherich.png
Narození 29. listopadu 1857
Ansbach
Úmrtí 15. února 1911 (ve věku 53 let)
Vídeň
Zaměstnavatelé Vídeňská univerzita
Mnichovská univerzita
Univerzita Štýrský Hradec
Podpis Theodor Escherich – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodor Escherich (29. října 1857, Ansbach, Německo15. února 1911, Vídeň, Rakousko) byl rakousko-německý lékař, biolog - bakteriolog a vysokoškolský pedagog.

Narodil se jako mladší syn Ferdinanda Eschericha (Kreismedizinalrat ) a statističky Marie Sophie Frieder. Po ukončení jezuitské koleje započal akademickou dráhu na univerzitě v Kielu, pokračoval v Berlíně a následně ve Würzburgu, kde se věnoval především bakteriologii. Roku 1882 se stal prvním asistentem K. Ch. A. J. Gerhardta na interní klinice ve Wurzburgu. Právě doktor Gerhardt vzbudil v Escherichovi zájem o bakteriální onemocnění dětí. Roku 1884 byl poslán do Neapole, kde propukla epidemie cholery[1].

O dva roky později roku 1886 publikoval dílo o vztahu střevních bakterií a výživě v době dětství s názvem Die Darmbakterien des Säuglings und ihre Beziehungen zur Physiologie der Verdauung. Právě zde popsal časnou bakteriální kolonizaci střeva novorozence a jejího původce Bacterium coli commune (r. 1919 přejmenovanou na Escherichia coli po svém objeviteli).

Roku 1890 se stal profesorem pediatrie ve Štýrském Hradci (studium tetanu u dětí). Významně ovlivnil pohled laické i odborné veřejnosti na hygienu a výživu dětí. Inicioval založení Společnosti pro péči o novorozence a v roce 1908 také Ústavu péče o matku a dítě. Zemřel v roce 1911 ve Vídni.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kdo je kdo (anglicky)
  2. Lékařský slovník

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]