Theodor Escherich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Theodor Escherich
Theodor Escherich.jpg
Narození 29. listopadu 1857
Ansbach
Úmrtí 15. února 1911 (ve věku 53 let)
Vídeň
Zaměstnavatelé Vídeňská univerzita
Mnichovská univerzita
Univerzita Štýrský Hradec
Podpis Theodor Escherich – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodor Escherich (29. října 1857, Ansbach, Německo15. února 1911, Vídeň, Rakousko) byl rakousko-německý lékař, biolog - bakteriolog a vysokoškolský pedagog.

Narodil se jako mladší syn Ferdinanda Eschericha (Kreismedizinalrat ) a statističky Marie Sophie Frieder. Po ukončení jezuitské koleje započal akademickou dráhu na univerzitě v Kielu, pokračoval v Berlíně a následně ve Würzburgu, kde se věnoval především bakteriologii. Roku 1882 se stal prvním asistentem K. Ch. A. J. Gerhardta na interní klinice ve Wurzburgu. Právě doktor Gerhardt vzbudil v Escherichovi zájem o bakteriální onemocnění dětí. Roku 1884 byl poslán do Neapole, kde propukla epidemie cholery[1].

O dva roky později roku 1886 publikoval dílo o vztahu střevních bakterií a výživě v době dětství s názvem Die Darmbakterien des Säuglings und ihre Beziehungen zur Physiologie der Verdauung. Právě zde popsal časnou bakteriální kolonizaci střeva novorozence a jejího původce Bacterium coli commune (r. 1919 přejmenovanou na Escherichia coli po svém objeviteli).

Roku 1890 se stal profesorem pediatrie ve Štýrském Hradci (studium tetanu u dětí). Významně ovlivnil pohled laické i odborné veřejnosti na hygienu a výživu dětí. Inicioval založení Společnosti pro péči o novorozence a v roce 1908 také Ústavu péče o matku a dítě. Zemřel v roce 1911 ve Vídni.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kdo je kdo (anglicky)
  2. Lékařský slovník

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]