Theodor Escherich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theodor Escherich
Theodor Escherich (1900)
Theodor Escherich (1900)
Narození29. listopadu 1857
Ansbach
Úmrtí15. února 1911 (ve věku 53 let)
Vídeň
Místo pohřbeníHernalser Friedhof
Povoláníbiolog, lékař, vysokoškolský učitel a pediatr
ZaměstnavateléVídeňská univerzita
Mnichovská univerzita
Univerzita Štýrský Hradec
Znám jakoobjevitel bakterie Escherichia coli
PodpisTheodor Escherich – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodor Escherich (29. října 1857, Ansbach, Německo15. února 1911, Vídeň, Rakousko) byl rakousko-německý lékařpediatr, bakteriolog a vysokoškolský pedagog.

Narodil se jako mladší syn krajského zdravotního rady Ferdinanda Eschericha a statističky Marie Sophie Friederové. Po ukončení jezuitské koleje započal akademickou dráhu na univerzitě v Kielu, pokračoval v Berlíně a následně ve Würzburgu, kde se věnoval především bakteriologii. Roku 1882 se stal prvním asistentem K. Ch. A. J. Gerhardta na interní klinice ve Würzburgu. Právě doktor Gerhardt vzbudil v Escherichovi zájem o bakteriální onemocnění dětí. Roku 1884 byl poslán do Neapole, kde propukla epidemie cholery[1].

O dva roky později roku 1886 publikoval dílo o vztahu střevních bakterií a výživě v době dětství s názvem Die Darmbakterien des Säuglings und ihre Beziehungen zur Physiologie der Verdauung. Právě zde popsal časnou bakteriální kolonizaci střeva novorozence a jejího původce Bacterium coli commune (roku 1919 přejmenovanou na Escherichia coli po svém objeviteli).

Roku 1890 se stal profesorem pediatrie ve Štýrském Hradci (studium tetanu u dětí). Významně ovlivnil pohled laické i odborné veřejnosti na hygienu a výživu dětí. Inicioval založení Společnosti pro péči o novorozence a v roce 1908 také Ústavu péče o matku a dítě. Zemřel v roce 1911 ve Vídni.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]