The Interview

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Interview
The Interview.png
Základní informace
Původní název The Interview
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 112 minut
Žánr akční / komedie
Scénář Dan Sterling
Režie Seth Rogen
Evan Goldberg
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Seth Rogen
James Franco
Produkce Seth Rogen
Evan Goldberg
James Weaver
Hudba Henry Jackman
Kamera Brandon Trost
Střih Zene Baker
Evan Henke
Výroba a distribuce
Premiéra 11. prosince 2014
(premiéra v Los Angeles)
24. prosince 2014
(Severní Amerika)
Produkční společnost Point Grey Pictures
Distribuce Columbia Pictures
Rozpočet 44 000 000 USD
Tržby 2 800 000 USD (kromě
15 000 000 USD z online výpůjček)
The Interview na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Interview je americká akční politická komedie režisérů Setha Rogena a Evana Goldberga z roku 2014. Je to již druhý film tohoto režisérského dua. Tím prvním je Apokalypsa v Hollywoodu. Scénář Dana Sterlinga je podle námětu Rogena, Goldberga a Sterlinga samotného. V hlavních rolích hrají Rogen a James Franco žurnalisty, kteří mají rozkaz od CIA zabít vůdce Severní Koreje Kim Čong-una, po tom, co si s ním zamluvili rozhovor.

Před plánovaným uvedením filmu do amerických kin byly hackery napadeny servery mateřské společnosti producenta filmu Columbia Pictures, firmy Sony Pictures Entertainment a z útoku byla obviněna Severní Korea, která film kritizovala ještě před jeho dokončením.[1] Útokem byly napadeny a vyřazeny z provozu tisíce počítačů v sítí Sony Picture Entertainment, ukradeno bylo mnoho citlivých údajů, z nichž řada byla potom na internetu zveřejněna. Severní Korea se útokům ale nepřiznala. Premiéra filmu v kinech byla po útocích odvolána, což vyvolalo vlnu kritiky z více stran americké společnosti, mezi kritiky patřil např. také Barack Obama.[2] Nakonec bylo datum uvedení filmu 25. prosince 2014 dodrženo, ale místo do předpokládaných 2000 – 3000 kin byl film uveden do 331 vybraných kin.[3][4] Kromě toho bylo už 24. prosince 2014 možné vidět film za poplatek na serverech YouTube, Google Play nebo Xbox Video[5]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dave Skylark (James Franco) ve své talk show Skylark Tonight vede interviews s celebritami o osobních tématech. Po tom, co Dave a jeho parta oslaví tisícátou epizodu jejich talk show, zjistí, že vůdce Severní Koreje Kim Čong-un je fanoušek Skylark Tonight, což podnítilo producenta show Aarona Rapoporta (Seth Rogen) k uspořádní interview s ním. Aaron putuje na venkov v Číně, kde dostává instrukce od Sook (Diana Bang), severokorejské úřednice.

Agentka CIA Lacey (Lizzy Caplan) navrhuje Daveovi a Aaronovi, aby zavraždili Kim Čong-Una potřesením si rukou s nalepenou transdermální náplastí s ricinem. Kimovou smrtí by měli usnadnit puč v Severní Koreji. Dave a Aaron s tím neochotně souhlasí. Po jejich příletu do Severní Koreje jeden z Kimových bodyguardů najde náplast v balíčku žvýkaček a sní ji, věře, že jde opravdu o žvýkačku. Lacey nechá shodit další dvě náplasti pomocí UAV a poradí Aaronovi, aby je propašoval do paláce rektálně.

Dave stráví den s Kimem, který ho přesvědčuje o tom, že byl světem špatně pochopen, načež se stávají přáteli. Při večeři bodyguard vystavený ricinu dostává záchvat a před svou smrtí neúmyslně zastřelí Kimova druhého bodyguarda. Další den ráno se Dave cítí provinile a zbaví se jedné ze dvou nových náplastí. Potom maří Aaronův pokus otrávit Kima poslední náplastí. Při další večeři objeví Dave Kimův opravdový charakter a dozví se pravdu o Severní Koreji. Po večeři zjistí, že obchody s potravinami, které na začátku jejich pobytu v Koreji viděl, jsou jenom Potěmkinovy vesnice, které mají v cizinci vzbudit pocit severokorejské prosperity.

Aaron a Sook si přiznají svou vzájemnou přitažlivost. Poté mu Sook odhaluje, že Kimem pohrdá a omlouvá se za svoji obhajobu propagandy režimu. Dave, Aaron a Sook vymyslí plán, jak zničit Kimův kult osobnosti, a tím ukázat severokorejcům, že Kim je člověk a ne bůh. Během celosvětového televizního vysílání interview s Kimem řeší Dave stále více citlivá témata a podrobuje zkoušce Kimovu potřebu otcova souhlasu. Daveovy otázky doženou Kima k pláči. To ničí Kimovu reputaci před celým světem včetně severokorejců. Sook a Aaron se mezitím chopí kontroly nad vysílacím centrem a nechají běžet interview navzdory Kimovým reakcím. Jako odvetu Kim zastřelí Davea, který ale přežívá díky neprůstřelné vestě.

Dave, Aaron a Sook prchají v tanku ze sídla a Kim je pronásleduje v helikoptéře. Rozzuřen katastrofálním interview a tím, že ho celý svět viděl plakat, Kim přikazuje připravit nukleární střely k odpálení jako pomstu zbytku světa. Ale dříve než Kim stihne vydat tento příkaz, Dave vypálí z tanku na helikoptéru a zabíjí Kima, čímž ruší příkaz k vypuštění střel.

Sook navede Davea a Aarona na únikovou cestu, na konci které je zachrání členové SEAL Team Six přestrojení za severokorejské vojáky. Dave o této zkušenosti píše knihu a Severní Korea se za pomoci Sook stává demokratickým státem.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

 • James Franco jako Dave Skylark
 • Seth Rogen jako Aaron Rapoport
 • Lizzy Caplan jako Agentka Lacey
 • Randall Park jako Kim Čong-un
 • Diana Bang jako Sook
 • Timothy Simons jako Malcolm
 • Andres Holm jako Jake
 • Charles Rahi Chun jako Generál Jong

Cameo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků The Interview (2014 film) na anglické Wikipedii a Wywiad ze Słońcem Narodu na polské Wikipedii.

 1. North Korea threatens war on US over Kim Jong-un movie . BBC, 26. června 2014.
 2. Sony pulling The Interview was 'a mistake' says Obama . The Guardian, 19. prosince 2014.
 3. Film The Interview v kinech poběží i přes výhrůžky KLDR
 4. 'The Interview' makes $1 million at box office [online]. 2014-12-26 [cit. 2014-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Sony releases “The Interview” on Google Play, YouTube, Xbox Video . Washington Post, 24. prosince 2014.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]