The Interview

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
The Interview
Základní informace
Původní názevThe Interview
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka112 minut
Žánrakční / komedie
ScénářDan Sterling
RežieSeth Rogen
Evan Goldberg
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSeth Rogen
James Franco
ProdukceSeth Rogen
Evan Goldberg
James Weaver
HudbaHenry Jackman
KameraBrandon Trost
StřihZene Baker
Evan Henke
Výroba a distribuce
Premiéra11. prosince 2014
(premiéra v Los Angeles)
24. prosince 2014
(Severní Amerika)
Produkční společnostPoint Grey Pictures
DistribuceColumbia Pictures
Rozpočet44 000 000 USD
Tržby2 800 000 USD (kromě
15 000 000 USD z online výpůjček)
The Interview na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Interview je americká akční politická komedie režisérů Setha Rogena a Evana Goldberga z roku 2014. Je to již druhý film tohoto režisérského dua. Tím prvním je Apokalypsa v Hollywoodu. Scénář Dana Sterlinga je podle námětu Rogena, Goldberga a Sterlinga samotného. V hlavních rolích hrají Rogen a James Franco žurnalisty, kteří mají rozkaz od CIA zabít vůdce Severní Koreje Kim Čong-una, po tom, co si s ním zamluvili rozhovor.

Před plánovaným uvedením filmu do amerických kin byly hackery napadeny servery mateřské společnosti producenta filmu Columbia Pictures, firmy Sony Pictures Entertainment a z útoku byla obviněna Severní Korea, která film kritizovala ještě před jeho dokončením.[1] Útokem byly napadeny a vyřazeny z provozu tisíce počítačů v sítí Sony Picture Entertainment, ukradeno bylo mnoho citlivých údajů, z nichž řada byla potom na internetu zveřejněna. Severní Korea se útokům ale nepřiznala. Premiéra filmu v kinech byla po útocích odvolána, což vyvolalo vlnu kritiky z více stran americké společnosti, mezi kritiky patřil např. také Barack Obama.[2] Nakonec bylo datum uvedení filmu 25. prosince 2014 dodrženo, ale místo do předpokládaných 2000 – 3000 kin byl film uveden do 331 vybraných kin.[3][4] Kromě toho bylo už 24. prosince 2014 možné vidět film za poplatek na serverech YouTube, Google Play nebo Xbox Video[5]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dave Skylark (James Franco) ve své talk show Skylark Tonight vede interviews s celebritami o osobních tématech. Po tom, co Dave a jeho parta oslaví tisícátou epizodu jejich talk show, zjistí, že vůdce Severní Koreje Kim Čong-un je fanoušek Skylark Tonight, což podnítilo producenta show Aarona Rapoporta (Seth Rogen) k uspořádání interview s ním. Aaron putuje na venkov v Číně, kde dostává instrukce od Sook (Diana Bang), severokorejské úřednice.

Agentka CIA Lacey (Lizzy Caplan) navrhuje Daveovi a Aaronovi, aby zavraždili Kim Čong-Una potřesením si rukou s nalepenou transdermální náplastí s ricinem. Kimovou smrtí by měli usnadnit puč v Severní Koreji. Dave a Aaron s tím neochotně souhlasí. Po jejich příletu do Severní Koreje jeden z Kimových bodyguardů najde náplast v balíčku žvýkaček a sní ji, věře, že jde opravdu o žvýkačku. Lacey nechá shodit další dvě náplasti pomocí UAV a poradí Aaronovi, aby je propašoval do paláce rektálně.

Dave stráví den s Kimem, který ho přesvědčuje o tom, že byl světem špatně pochopen, načež se stávají přáteli. Při večeři bodyguard vystavený ricinu dostává záchvat a před svou smrtí neúmyslně zastřelí Kimova druhého bodyguarda. Další den ráno se Dave cítí provinile a zbaví se jedné ze dvou nových náplastí. Potom maří Aaronův pokus otrávit Kima poslední náplastí. Při další večeři objeví Dave Kimův opravdový charakter a dozví se pravdu o Severní Koreji. Po večeři zjistí, že obchody s potravinami, které na začátku jejich pobytu v Koreji viděl, jsou jenom Potěmkinovy vesnice, které mají v cizinci vzbudit pocit severokorejské prosperity.

Aaron a Sook si přiznají svou vzájemnou přitažlivost. Poté mu Sook odhaluje, že Kimem pohrdá a omlouvá se za svoji obhajobu propagandy režimu. Dave, Aaron a Sook vymyslí plán, jak zničit Kimův kult osobnosti, a tím ukázat Severokorejcům, že Kim je člověk a ne bůh. Během celosvětového televizního vysílání interview s Kimem řeší Dave stále více citlivá témata a podrobuje zkoušce Kimovu potřebu otcova souhlasu. Daveovy otázky doženou Kima k pláči. To ničí Kimovu reputaci před celým světem včetně Severokorejců. Sook a Aaron se mezitím chopí kontroly nad vysílacím centrem a nechají běžet interview navzdory Kimovým reakcím. Jako odvetu Kim zastřelí Davea, který ale přežívá díky neprůstřelné vestě.

Dave, Aaron a Sook prchají v tanku ze sídla a Kim je pronásleduje v helikoptéře. Rozzuřen katastrofálním interview a tím, že ho celý svět viděl plakat, Kim přikazuje připravit nukleární střely k odpálení jako pomstu zbytku světa. Ale dříve než Kim stihne vydat tento příkaz, Dave vypálí z tanku na helikoptéru a zabíjí Kima, čímž ruší příkaz k vypuštění střel.

Sook navede Davea a Aarona na únikovou cestu, na konci které je zachrání členové SEAL Team Six přestrojení za severokorejské vojáky. Dave o této zkušenosti píše knihu a Severní Korea se za pomoci Sook stává demokratickým státem.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

 • James Franco jako Dave Skylark
 • Seth Rogen jako Aaron Rapoport
 • Lizzy Caplan jako Agentka Lacey
 • Randall Park jako Kim Čong-un
 • Diana Bang jako Sook
 • Timothy Simons jako Malcolm
 • Andres Holm jako Jake
 • Charles Rahi Chun jako Generál Jong

Cameo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků The Interview (2014 film) na anglické Wikipedii a Wywiad ze Słońcem Narodu na polské Wikipedii.

 1. North Korea threatens war on US over Kim Jong-un movie . BBC, 26. června 2014.
 2. Sony pulling The Interview was 'a mistake' says Obama . The Guardian, 19. prosince 2014.
 3. Film The Interview v kinech poběží i přes výhrůžky KLDR
 4. 'The Interview' makes $1 million at box office [online]. 2014-12-26 [cit. 2014-12-27]. Dostupné online. 
 5. Sony releases “The Interview” on Google Play, YouTube, Xbox Video . Washington Post, 24. prosince 2014.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]