Ricin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: ricinový olej.
Skočec obecný (Ricinus communis)
Semena skočce obecného

Ricin je bílkovinný toxin, fungující jako tzv. buněčný jed. Prochází skrze buněčné membrány, inhibuje produkci některých základních bílkovin a v důsledku způsobí odumírání buněk. Získává se ze semen skočce obecného (Ricinus communis). Od jeho dřívějšího používání při výzkumu rakoviny se pro extrémní jedovatost, zejména při vdechnutí, upustilo. Smrtelná dávka činí cca 70–500 mikrogramů. Záleží na způsobu aplikace. Teprve nedávno[kdy?] bylo vyvinuto antidotum[1] a vakcína.[2] Otrava se projevuje nejprve mírně a symptomy se podobají chřipce. Později se objeví bolesti hlavy, pálení v ústech, zvracení, průjem, střevní kolika a vnitřní krvácení. Smrt nastává těžkým poškozením jater, ledvin a sleziny.[3]

Semena skočce obecného obsahují dva prudké jedy, kromě ricinu ještě RCA (Ricinus communis agglutinin), také alkaloid ricinin. Ty je možné vyloužit ze surových pokrutin vodou. Semena skočce obsahují každého z těchto jedů přibližně 1 %, tyto jedy jsou odpadem při výrobě ricinového oleje.[4]

Incidenty[editovat | editovat zdroj]

Na otravu ricinem zemřel např. bulharský spisovatel a novinář Georgi Markov, který emigroval do zahraničí.[3]

Česko[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kauza agenta s ricinem.

V roce 2020 se v médiích objevilo podezření, že do Česka údajně přicestoval muž s ruským diplomatickým pasem s cílem otrávit dva české politiky.[5] Tři lidé, konkrétně starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný, následně získali policejní ochranu.[6][5] Informace se později měla ukázat jako údajně smyšlená v rámci osobního boje na ambasádě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ricin 'antidote' to be produced
  2. Vaccine for ricin toxin developed at Detrick lab. www.dcmilitary.com [online]. [cit. 2010-01-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-24. 
  3. a b TELIČKOVÁ, Zuzana. Nejjedovatější rostliny světa. Příroda. Listopad–prosinec 2008, s. 68. ISSN 1803-3318. 
  4. Jaromír Plešek: Ricin a jiné přírodní jedy, Vesmír 82, 187, 2003/4, 3. 4. 2003
  5. a b Ondřej Kundra: Muž s ricinem, Respekt, 26. 4. 2020, aktualizace 28. 4. 2020
  6. Policie mě chrání kvůli Rusovi, který mě má zlikvidovat, říká starosta Prahy 6. Cílem je prý i Hřib a Novotný | Domov. Lidovky.cz [online]. 2020-04-28 [cit. 2020-05-06]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]