Théodore Agrippa d'Aubigné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
D’Aubigné

Théodore Agrippa, rytíř d'Aubigné (8. února 155029. dubna 1630) byl francouzský učenec, vojevůdce, státník a přívrženec kalvinismu. Jeho vnučka Françoise d’Aubigné, madam de Maintenon se provdala za francouzského krále Ludvíka XIV.

Jako potomek staré šlechtické rodiny ovládal několik jazyků a vynikal v oblasti vědy. Učil se u slavného Théodora de Béze, díky čemuž se stal horlivým přívržencem reformace. Připojil se k hugenotské armádě Jindřicha IV. Navarrského, který jej jmenoval maršálem, místodržitelem ostrova Oléron a později guvernérem měst Niort a Maillezais či viceadmirálem. Po smrti krále Jindřicha IV. byl vykázán ode dvora a hrozila mu perzekuce ze strany katolíků, proto se uchýlil do Ženevy. Napsal několik epopejí z dob náboženských válek. Epopej Tragické básně je považována za nejvýznamnější literární dílo francouzského raného baroka.[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CIPRO, Miroslav. Galerie světových pedagogů : Od starověku k osvícenství. Praha : Miroslav Cipro, 2002. 592 s. ISBN 80-238-7452-7.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&s_lang=2&id_desc=5820&title=d%27Aubign%C3%A9

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Théodore Agrippa d'Aubigné ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Théodore Agrippa d’Aubigné na německé Wikipedii.