Tetřeví hora (Krušné hory)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tetřeví hora
Vodní nádrž Myslivny na jižním úbočí Tetřeví hory
Nádrž Myslivny na jižním úbočí Tetřeví hory

Vrchol1007 m n. m.
Prominence32 m ↓ sedlo nad nádrží Myslivny
Izolace1,1 km → Nad Ryžovnou
SeznamyTisícovky v Česku #370
Hory a kopce Krušných hor #18
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKrušné hory / Klínovecká hornatina / Jáchymovská hornatina / Božídarská hornatina
Souřadnice
Tetřeví hora
Tetřeví hora
PovodíOhře
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tetřeví hora je plochý vrchol v Krušných horách, ležící 5 km západo-severozápadně od Božího Daru a 2 km severovýchodně od Ryžovny. Vrchol je zalesněný převážně smrkovým lesem s rozsáhlými pasekami.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Jižní svah Tetřeví hory je poměrně mírný. Společným sedlem se sousední horou Nad Ryžovnou vede silnice mezi Božím Darem a Horní Blatnou, kterou kopíruje Blatenský vodní příkop postavený v letech 15401544, který přivádí vodu z Božídarského rašeliniště přes Ryžovnu a Horní Blatnou do Blatenského potoka.

Severní svah naopak strmě padá do údolí Zlatého potoka a tvoří Přírodní park Zlatý kopec. Zlatý Kopec je i jméno malé vesnice, nyní části Božího Daru. V 16. století šlo o významné středisko dolování cínových a v menší míře i železných, měděných a stříbrných rud. Od 16. století se zde těžily i rudy zinku a v polovině 20. století i uranu. Náplavy Zlatého potoka poskytly v minulosti i pár zrnek zlata a odtud zřejmě pochází i jeho název.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol nevede žádná značená cesta. Nejlépe přístupný je ze silnice mezi Božím Darem a Ryžovnou, ze které u vodní nádrže Myslivny odbočuje na sever cyklostezka č. 2002. Ta po 500 m odbočuje prudce na západ a po dalších 1000 m dosahuje nejvyššího místa. Odtud je vrchol vzdálen asi 400 m severně, ve vzrostlém lese.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]