Perninský vrch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Perninský vrch
Vrchol1000 m n. m.
Prominence75 m
Izolace3,5 km → Zaječí vrch
SeznamyTisícovky v Česku
Hory a kopce Krušných hor #20
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKrušné hory / Klínovecká hornatina / Přebuzská hornatina / Zaječská hornatina
Souřadnice
Perninský vrch
Perninský vrch
Horninažula
PovodíOhře
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Perninský vrch, německy Plattenberg, je s výškou 1000,1 m n. m.[1] naši nejnižší tisícovkou. Je to rozlehlý plochý vrchol v západní části Krušných hor, nejvyšší v hřbetu odbočujícího jižním směrem z hlavního krušnohorského hřebene v oblasti Zaječího vrchu (1009 m n. m., nejzápadnější tisícimetrový vrchol). Nadmořská výška je nejčastěji udávána jen 997 m, ale to je výška geodetického bodu a ne nejvyššího bodu.

Vrchol (lépe vrcholová planina) je porostlý lesem s malým rašeliništěm - kalištěm severně od žluté turistické cesty. Nejbližšími vrcholy v hřbetu jsou severně, za nepříliš výrazným sedlem, Liščí hora (994 m n. m. se skalkou) a jižně Dračí skála (953 m n. m., jde o seskupení soubor několika skal, v sedle je nejvyšší bod železnice) a směrem k Dračí skále je ještě spočinek Bílá skála (960 m n. m. s mohutným skalním blokem asi 100 metrů západně od hřbetnice). Směrem na západ leží samostatně Tisovský vrch (977 m n. m. s rozhlednou), sedlo odděluje Hamerskou dolinu potoka Limnice od Bukové doliny s relativně samostatným vrcholem Borového vrchu (926 m n. m.). Východně leží údolí Bílé Bystřice s obcí Pernink.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přes vrchol vede cesta po žluté turistické značce z Perninku do Nových Hamrů (souběžně s cestou skupinový vodovod s vodárnou), která se západně od vrcholu spojuje se zeleně značenou cestou z Nejdku do Horní Blatné. Od mohutného viaduktu u perninského nádraží vede lyžařský vlek z Perninku, u jeho horní stanice lze nalézt nevýraznou cestu vedoucí jižně k Bílé skále. Přibližně v půlce trasy vleku, nad budovou lyžařských tratí Západočeské univerzity, cesta po žluté značce protíná širokou Šupenberskou cestu, vedoucí (pod Liščí horou) severně k silnici Horní Blatná - Nové Hamry a rovněž protínající zelenou značku do Horní Blatné.

Zajímavostí je, že pod názvem Bärringenberg (Bärringen je německý název pro Pernink) je v předválečných mapách uváděn vrchol nad obcí Pstruží, ležící na soutoku Červené a Bíle Bystřice. Podle polohy se jedná o vrchol, jehož současný název je Jelení hřbet s výškou 976 či 977 m n. m.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Analýzy výškopisu [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2020-09-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]