Televizní věž Ostankino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Televizní věž Ostankino
Ostankino Tower, 2015.JPG
Základní informace
Architekt Nikolai Nikitin
Současný majitel Russian Television and Radio Broadcasting Network
Poloha
Adresa Ostankinsky District, RuskoRusko Rusko
Souřadnice
Televizní věž Ostankino
Televizní věž Ostankino
Další informace
Kód památky 7749507000
Web http://www.tvtower.ru/2_Razdel_TotalInfo/eng
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Televizní věž Ostankino (rusky Останкинская телебашняOstankinskaja telebašňa) je betonová televizní věž v severní části Moskvy, a zároveň nejvyšší stavba v Evropě. S původní výškou 537 metrů byla od svého dokončení v roce 1967 do roku 1975 nejvyšší samostatně stojící stavbou světa. Po Tokyo Sky Tree, Canton Tower a CN Tower je také 4. nejvyšší televizní věží světa]].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba 540 m vysoké věže začala roku 1963 a byla dokončena o pět let později; oficiálně měla však být zprovozněna k 50. výročí Říjnové revoluce již roku 1967. Po svém otevření se stala nejvyšší stavbou světa, tento titul si udržela téměř celé desetiletí, až do otevření CN Tower v Torontu (od této doby je stále i dnes čtvrtá a stále nejvyšší v Evropě).

Dne 3. října 1993 v době konfliktu prezidenta Borise Jelcina s parlamentem zaútočili na věž stoupenci ruského viceprezidenta Alexandra Ruckého. Několik tisíc lidí proniklo do televizní budovy a vyřadilo z provozu první program ruské televize, přičemž jich desítky přišly o život. Cestu do budovy si totiž útočníci prorazili nákladními auty, stříleli přitom z ručních zbraní a házeli granáty. Útok na televizní studio v Ostankinu vedl generál Albert Makašov.[1]

Vysílaly odsud všechny moskevské televizní stanice do vzdálenosti 120 km, a to až do 27. srpna 2000, kdy věž zachvátil rozsáhlý požár. Došlo k němu 98 m nad vyhlídkovou plošinou. Návštěvníci věže spolu s personálem museli být evakuováni, při počátečním výbuchu zahynuli tři lidé. Podle vládních zdrojů celá evakuace trvala 90 minut. Po této události mělo 18 milionů obyvatel metropole a jejího okolí problémy s příjmem televizního signálu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.rozhlas.cz/zpravy/historie/_zprava/od-boje-o-ostankino-uplynulo-20-let-rusko-bylo-na-pokraji-obcanske-valky--1264541

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]