Telavivské centrální autobusové nádraží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vnější stěny nádraží
Exteriér komplexu nádraží
Interiér nádraží, pohled z 6. patra do nákupní zóny

Telavivské centrální autobusové nádraží (hebrejsky: התחנה המרכזית החדשה של תל אביב, Tachana ha-merkazit chadaša šel Tel Aviv) je druhý největší autobusový terminál na světě. Je situován v jižní části Tel Avivu v Izraeli, v městské části Neve Ša'anan, správním obvodu Rova 8 a samosprávné územní jednotce Rova Darom.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v jižní části Tel Avivu, cca 2 kilometry od pobřeží Středozemního moře, v nadmořské výšce okolo 30 metrů. Nedaleko od východního okraje komplexu prochází takzvaná Ajalonská dálnice dálnice číslo 20, která společně s železniční tratí a tokem Nachal Ajalon tvoří hlavní severojižní komunikační osu aglomerace Tel Avivu. Nádraží je na uliční síť napojeno pomocí ulice Levinski, která prochází po jeho severní straně.[1][2]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Výstavba nádraží začala roku 1967. Podle stavu z roku 1971 již měla budova zčásti dokončen vnější skelet. Práce se ale potom výrazně zpomalily.[3] Projektantem stavby byl Ram Karmi a developerem Arje Piltz. V roce 1976 byla dokončena hrubá stavba, ale právě tehdy byla tato stavba na mnoho let zastavena. Čekalo se na vypořádání po krachu stavební firmy Chefciba. Jeden z jejích zakladatelů, Mordechaj Jona, nakonec nádraží odkoupil (dodnes zde jeho firma vlastní 53 %) a teprve pak mohlo budování terminálu pokračovat. Nádraží bylo otevřeno až v roce 1993. Zaujímá pozemek o ploše 44 dunamů (4,4 hektaru), má několik pater a 230 000 čtverečních metrů vnitřních prostorů. Budova je předmětem odborné i laické kritiky jako zbytečně rozsáhlá, nepřehledná a špatně propojená s okolním městem. Někteří architekti dokonce navrhují jeho demolici a obnovu původního měřítka zástavby. Výstavbě nádraží totiž padlo za oběť několik bloků původní zástavby.[4] Nedaleko odtud stávalo Staré telavivské centrální autobusové nádraží.

V roce 2003 zde byl spáchán bombový útok, který si vyžádal životy 23 osob a více než 100 zraněných.

Nádraží v Tel Avivu bylo po dlouhou dobu vůbec největším světovým autobusovým terminálem. V roce 2010 bylo předstiženo nádražím Millennium Park Bus Depot v Dilí v Indii. [5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Neve Sha'anan, Tel Aviv, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. NAOR, Mordecai. The 20th Century in Eretz Israel. Kolín n.Rýnem: Könemann, 1998. Dostupné online. ISBN 3-89508-595-2. S. 415. (anglicky) 
  4. Architects: Tel Aviv Central Bus Station should be torn down [online]. Haaretz [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. World’s largest’ bus depot now in city, courtesy DTC [online]. Hindustan Times [cit. 2011-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-02. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]