Neve Ša'anan (Tel Aviv)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zástavba v čtvrti Neve Ša'anan, v popředí Staré telavivské centrální autobusové nádraží
Zástavba v čtvrti Neve Ša'anan ve funkcionalistickém stylu

Neve Ša'anan (hebrejsky: נווה שאנן, doslova Klidná oáza) je čtvrť v jižní části Tel Avivu v Izraeli. Je součástí správního obvodu Rova 8 a samosprávné jednotky Rova Darom.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v jižní části Tel Avivu, cca 2 kilometry od pobřeží Středozemního moře, v nadmořské výšce okolo 30 metrů. Dopravní osou je takzvaná Ajalonská dálnice dálnice číslo 20, která probíhá po východním okraji čtvrtě, společně s železniční tratí stojí tu železniční stanice Tel Aviv ha-Hagana) a tokem Nachal Ajalon. Na jihu s ní sousedí čtvrť Šapira, na západě Florentin, na severu ha-Rakevet, na severozápadě začíná centrální část Tel Avivu.[1][2]

Popis čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Plocha čtvrti je vymezena na severu ulicí ha-Rakevet a třídou Derech Menachem Begin, na jihu Derech Šlomo, na východě dálnicí číslo 20 a na západě ulicí ha-Alija. Zástavba má charakter husté blokové městské výstavby. V roce 2007 tu žilo 3747 lidí.[3] [4] Na jižním okraji čtvrti stojí areál Telavivského centrálního autobusového nádraží. Nedaleko odtud stávalo Staré telavivské centrální autobusové nádraží.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Neve Sha'anan, Tel Aviv, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Quarters and Subquarters [online]. tel-aviv.gov.il [cit. 2011-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-09. (hebrejsky, anglicky) 
  4. שכונות רובע דרום [online]. tel-aviv.gov.il [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (hebrejsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]