Techmania

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Techmania Science Center. Pohled ze střechy hlavní budovy ŠKODA TRANSPORTATION, a.s.

Techmania Science Center o. p. s. je pilotním projektem science centra v ČR. Bylo založeno v roce 2005 v Plzni a otevřelo 4. listopadu 2008; jeho zřizovateli jsou Západočeská univerzita v Plzni a společnost Škoda Holding a.s. Cílem Techmania Science Center je „podnítit nebo posílit zájem veřejnosti o vědu a techniku a inspirovat děti a mládež ke spojení jejich profesní kariéry s výzkumem a technickými obory.“ Techmania je členem České asociace science center.

Poslání[editovat | editovat zdroj]

Noc vědců 2010 v Techmanii

TSC je instituce věnující se podpoře zájmu o studium technicky a přírodovědně orientovaných oborů včetně matematiky na středních a vysokých školách. Expozice jsou navrženy tak, aby návštěvník hravou formou přišel na určité technicko-přírodovědné zákonitosti. Základní složkou Techmania Science Center jsou interaktivní exponáty, které herní formou přibližují určitý technický či přírodovědný princip. Interaktivita spočívá v tom, že návštěvník svojí činností exponát „rozhýbe“ tak, aby se prostřednictvím daného děje ukázal a objasnil vlastní princip daného jevu. Učení je zde postaveno na vlastním prožitku – zkušenosti.[1]

Významným rozšířením prošla Techmanie v roce 2014: na jaře otevřelo science center zrekonstruovanou hlavní expoziční halu s novými expozicemi, věnovanými např. lidskému tělu,[2] obnovitelným zdrojům energie, filmové a televizní technice, fyzice, matematice, chemii, geologii nebo vodnímu světu.[3]

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Show v Techmanii

Techmania Science Center nabízí tematické expozice věnované vědě a technice. Expozice jsou putovní, v současné době jsou v Techmania Science Center:

 • Chemistři zve na cestu do fascinujícího světa chemie. Poznejte víc o vodě, oleji, ohni, vůni, zápachu nebo chemických sloučeninách. Seznamte se s netradiční periodickou soustavou prvků, která vám prozradí, kde se s kterým prvkem běžně v životě setkáváte. Expozice pochází z holandského Continia.
 • Vzhůru dolů původem z finského science centra Heureka zve návštěvníky do hlubin Země. Vydejte se na cestu důlními štolami hlouběji a hlouběji. Poznejte vrstvy zemské kůry a pláště, seznamte se s těžbou nejrůznějších nerostných surovin a nechte se překvapit zjištěním, kolik z nich potřebuje ke svému fungování třeba vaše kuchyně.
 • Budoucnost na talíři. Každý den musíme tělu dodávat živiny a vodu, ale z této biologické nutnosti se stala kulturní a průmyslová záležitost. Jídlo je jedním z nejdůležitějších témat dneška a jeho význam stále roste.
 • Expozice Vesmír. Vydejte se na cestu od hladiny moře až na nám známý konec vesmíru, ze které se nebudete chtít vrátit.
 • Vodní svět láká k hrátkám s vodou. Z mraků až do přehrady, z nádrže vzhůru – cesty vody jsou rozmanité. Co všechno umí a dokáže? Pohrajte si s ní. Voda je živel a zázrak.
 • Malá věda je expozice pro návštěvníky od tří let. Najdou tu stroj času, hrající schody, kaleidoskop, skluzavka nebo dobývání hradu. Hravé poznávání fyzikálních zákonů. Skutečná škola hrou.
 • Člověk a zvíře srovnává člověka se zástupci živočišné říše. Jaký stisk má čelist aligátora? Kolik vody je v těle medúzy? Kdo předhoní slepici?
 • Edutorium je zaměřené na výuku fyziky. 60 zdejších exponátů klade důraz na interaktivitu, návštěvníci jsou tedy vybízeni, aby se jich dotýkali a hravou formou tak zjišťovali mechanické, optické či akustické vlastnosti, na jejichž základě fungují.
 • MáToHáček je soubor vědeckých hraček a hlavolamů.[4]
 • 150 Let průmyslu v plzeňském kraji. První laminátová lokomotiva na světě. Nejstarší dochovaná elektrická mašinka ze Škodovky. Jediný existující trolejbus ŠKODA 3 Tr3. A zdaleka nejen to… 
 • Entropa – kontroverzní symbol českého předsednictví EU našel svůj nový domov v Techmanii.

Putovní expozice toho času zapůjčené do jiných science center v Evropě:

 • Pod hladinou v této expozici můžete experimentovat s tím, jaké síly na moři působí, kde a jak vznikají a způsob, jímž ovlivnily námořní historii. Budete moci vytvářet vlny, vodní víry nebo tsunami. Řídit loď plavebními komorami či utéct z potápějící se lodi a mnoho dalšího.
 • Filmohraní Vyzkoušet a pochopit je možné moderní i klasické filmové triky, jako je klíčování, zpomalený obraz či hrátky s perspektivou. Interakcí s jednotlivými exponáty může návštěvník natočit svůj vlastní film, v němž si zahraje vlastní roli.
 • Obnovitelné zdroje energie představují návštěvníkům energii z biomasy, slunce, větru nebo jádra. Nechybí ani ukázky správného hospodaření s energií v domácnosti, demonstrace cesty elektřiny z elektrárny do spotřebiče nebo zajímavosti ze světa elektráren.

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Od svých počátků nabízí Techmania science show pro veřejnost. Ty se zaměřují na vysvětlení fyzikálních a chemických jevů, jako je tlak vzduchu, statická elektřina nebo třeba tekutý dusík.[5] Show zajišťuje tým tzv. edutainerů. Jedná se zpravidla o vysokoškolské studenty či absolventy, kteří ve science centrech vysvětlují vědu veřejnosti, a to jak na bázi průvodců expozicemi, tak jako moderátoři a aktéři science show. Výraz pochází z anglického „educative entertainer“, tedy „vzdělávací bavič“.[6]

Kromě show pracují edutaineři také ve špičkově vybavených laboratořích biologie, fyziky a chemie a v dílnách. Tady všude nabízejí návštěvníkům atraktivní programy, které je opět hravou formou zavádějí do světa vědy.

3D Planetárium Techmania Science Center[editovat | editovat zdroj]

V rámci areálu Techmania Science Center bylo 4. listopadu 2013 otevřeno první a dnes i jediné 3D planetárium v České republice.[7] Jedná se o zařízení, které jako jedno z mála v současné Evropě dokáže promítat trojrozměrný obraz na kulovou plochu, a to technologií SkyScan. Moderní instituce, která vznikla totální přestavbou původního objektu "škodovácké" jídelny z roku 1917[8], nabízí svým návštěvníkům:

 • 2D i 3D projekce s tematikou astronomie či meteorologie, a to na kupoli o průměru 14 metrů.[9]
 • Science on a Sphere, interaktivní globus[10] nabízející možnost přenosu dat z družic a vizualizace vesmírných těles.[11]
 • Expozici Vesmír, která obsahuje projekci na mlžnou stěnu a 27 interaktivních exponátů, mezi jinými gyroskop.[12]
 • 3D Cinema, malý kinosál, kde se promítají populárně naučné filmy ve 3D.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Techmania: Představení projektu
 2. http://www.novinky.cz/vase-zpravy/plzensky-kraj/plzen-mesto/2058-13148-techmania-navrhla-expozici-lidske-telo-kterou-predstavi-v-roce-2014.html
 3. http://www.generacey.cz/sleduj-novinky-kolem-sebe/techmania-2014-misto-pro-vedu-a-techniku
 4. [ http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/prijd-na-to-vyzyva-techmanie-20120703.html]
 5. http://www.techmania.cz/clanky.php?mn1=35&mn2=434&key=655
 6. [ http://www.macmillandictionary.com/open-dictionary/entries/edutainer.htm]
 7. http://www.rozhlas.cz/zpravy/technika/_zprava/supermoderni-3d-planetarium-otevre-plzenska-techmania-na-podzim--1165930
 8. [ http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prvni-ceske-3d-planetarium-v-plzni-se-otevre-lidem-4-listopadu/994952]
 9. http://presskithc.cz/zpravy-pro-media/3d-planetarium/
 10. http://www.novinky.cz/vase-zpravy/plzensky-kraj/plzen-mesto/2058-18911-planetarium-plzenske-techmanie-nabidne-3d-projekce-take-na-specialnim-globu.html
 11. http://technet.idnes.cz/3d-globus-planetarium-a-techmania-v-plzni-ff4-/veda.aspx?c=A130726_094945_plzen-zpravy_pp
 12. http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/jak-vypada-vesmir-v-techmanii-lidem-se-otevre-za-rok-20120723.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 49°44′27,39″ s. š., 13°21′41,38″ v. d.