Tartárie
Tartárie nebo Velká Tartárie byl název používaný od středověku do dvacátého století pro rozlehlou oblast severní a střední Asie rozkládající se od Kaspického moře a Uralu k Tichému oceánu, po mongolské invazi a následné turkické migraci obývanou především Turko-mongoly.
Tato rozsáhlá oblast zahrnovala velkou část Kavkazu, Sibiře, Turkestánu, Mongolska a Mandžuska.
Geografie a historie
[editovat | editovat zdroj]Tartárie byla často dělena podle předpony značící vládnoucí moc nebo geografickou lokaci. Tudíž západní Sibiř byla označována jako Moskevská nebo Ruská Tartárie, Sin-ťiang a Mongolsko byly čínskou Tartárií, západní Turkestán (později Ruský Turkestán) byl znám jako Nezávislá Tartárie a Mandžusko jako Východní Tartárie.
Jak se Ruské impérium rozšiřovalo dále na východ a větší části Tartárie byly známé Evropanům, začal tento termín zastarávat. Evropské oblasti severně od Černého moře osídlené turkickým lidem byly známé jako Malá Tartárie.
Východní Tartárie
[editovat | editovat zdroj]Východní Tartárie je starý název pro oblast obývanou Mandžuy táhnoucí se od soutoku řek Amur a Ussuri až po ostrov Sachalin. Tato oblast je nyní Přímořským krajem s oblastním správním centrem Vladivostokem.
Tyto oblasti byly obývány moheskými kmeny a národem Džürčenů a také různými královstvími včetně Korjo, Parhe, Liao nebo Kitany.
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tartary na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Tartárie na Wikimedia Commons