Přeskočit na obsah

Tanagra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Tangara, rod zpěvných ptáků.
Tanagra
Τανάγρα
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška220 m n. m.
StátŘeckoŘecko Řecko
Tanagra
Tanagra
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha27,8 km²
Počet obyvatel639 (2021)
Hustota zalidnění23 obyv./km²
Správa
Telefonní předvolba22620
PSČ322 00, 320 09
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tanagra (řecky Τανάγρα) je sídlo a obec v Řecku, které je známé díky archeologickým nálezům. Nachází se v Bojótii 30 km severně od Athén na úpatí pohoří Parnitha a protéká jím řeka Asópos. Samotná Tanagra má okolo 700 obyvatel; ve stejnojmenné obci, vytvořené roku 2011, žije okolo 20 000 obyvatel a jejím správním střediskem je Schimatari.

Ve starověku patřila Tanagra k nejvýznamnějším sídlům Bojótie[1] a je zmiňována již u Homéra. Podle legendy ji založil héros Poimandros a nazval na počest své manželky, dcery říčního boha. Odehrály se dvě velké bitvy během peloponéské války, první v roce 457 př. n. l. a druhá v roce 426 př. n. l. Město bylo proslulé výrobou tanagerských figurek z terakoty.[2] Žila zde lyrická básnířka Korinna z Tanagry.

Ve středověku se stala Tanagra sídlem biskupa (v současnosti pouze titulární diecéze).[3] Za osmanské nadvlády město prakticky zaniklo. Roku 1874 zde byly zahájeny vykopávky a bylo nalezeno množství antických mincí. V roce 1915 dostala osada Vraci antický název Tanagra.

Tanagra je sídlem jedné z největších základen Řeckého letectva.[4] Součástí obce Tanagra je Oioni s nádražím na trati spojující Pireus a Soluň.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Britannica Dostupné online
  2. Metropolitan Museum Dostupné online
  3. Catholic Hierarchy Dostupné online
  4. The Defense Post Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]