Tadeusz Kutrzeba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Generál Tadeusz Kutrzeba

Tadeusz Kutrzeba [tadeuš kutšeba] (15. dubna 1885 nebo 1886[1], Krakov8. ledna 1947, Londýn) byl polský divizní generál považovaný za jednoho z nejlepších polských velitelů druhé světové války.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1906 ukončil s vyznamenáním Vojenskou technickou akademii v Mödlingenu a stal se podporučíkem ženijního vojska. V září 1939 (nyní již jako generál) vedl Armádu Poznaň[2] složenou ze 4 pěších divizí a dvou jízdních brigád. Aby ulevil tlaku na Varšavu a poté posílil její obránce, naplánoval a vedl zoufalý protiútok trosek armád Poznaň a Pomoří na křídlo a týl skupiny armád Jih generála Gerda von Rundstedta (bitva na Bzuře), který byl po počátečních úspěších rozdrcen obrovskou přesilou německých jednotek a metodickými údery Luftwaffe. Byl zajat po pádu Varšavy a jako válečný zajatec vězněn v táborech Hohenstein, Königstein a Murnau. Po válce byl předseda Komise historické zářijové kampaně, která zasedala v Londýně. Zde také zemřel na rakovinu.

Je pochován na 'Cmentarzu Wojskowym na Powązkach' ve Varšavě.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Byl vyznamenán řádem Virtuti Militari (2., 3. a 5. třídy), Řádem Odrodzenia Polski 3. a 5. třídy, řádem Krzyż Walecznych (3x), řádem Złoty Krzyż Zasługi a řadou dalších zahraničních vyznamenání.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JAROSIŃSKI, Mariusz. Tadeusz Kutrzeba (1886-1947). Dzieje.pl (Portal historyczny) [online]. 2009-09-16. Problematika datace jeho narození je zde uvedena. Dostupné online.  
  2. PODGÓRSKI, Mariusz. Tadeusz Kutrzeba. Polskieradio.pl [online]. 2009-01-26. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tadeusz Kutrzeba ve Wikimedia Commons