TREVOS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
TREVOS a.s.
TREVOS - areal.jpg
Základní údaje
Právní forma a. s.
Datum založení 1990
Sídlo Turnov, Česká republika
Adresa sídla Mašov 34, Turnov, 511 01
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Rozsah působení Výroba osvětlovací techniky - průmyslových svítidel
Produkty průmyslová svítidla, prachotěsná svítidla IP66, IP54, IP65, Ex, kancelářská svítidla, interiérová svítidla, LED svítidla, svítidla do vysokých teplot, svítidla do nízkých teplot, nárazuvzdorná svítidla
Obrat 800 mil. Kč
Vlastní kapitál 25 000 000 Kč
Zaměstnanci 200-250
Slogan Česká svítidla
Identifikátory
Oficiální web www.trevos.cz
IČO 25922530
LEI 31570067WH0XVZZILO10
Některá data mohou pocházet z datové položky.

TREVOS, a.s., je český výrobce průmyslových svítidel. V sortimentu jsou obsažena kancelářská svítidla, svítidla s vysokým stupněm krytí, prachotěsná, nárazuvzdorná a vodotěsná svítidla, svítidla do vysokých i nízkých teplot jakožto i svítidla využívající LED technologii. Společnost TREVOS byla založena v roce 1990. V roce 1999 se transformovala na akciovou společnost. Výrobní areál i sídlo se nacházejí ve městě Turnov v Českém ráji. Na počátku své existence dodával TREVOS svítidla pouze subjektům v rámci českého trhu. Později se cílovým trhem stala celá Evropa. Aktuálně je společnost silně exportně orientovaná. V roce 2018 bylo zhruba 70 % produkce určeno na export do 63 zemí po celém světě. TREVOS dodal svítidla např. pro Olympijský stadion v Londýně, pro Letiště Václava Havla Praha, Letiště Düsseldorf a Letiště Tallinn a dále např. pro hlavní nádraží ve Vídni.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Návštěva prezidenta ČR

Společnost TREVOS byla založena v roce 1990 v tehdejším Československu ve městě Semily. Firma se zaměřovala na provádění elektroinstalací, revize elektrických zařízení a na obchodní činnost. V roce 1994 byla spuštěna sériová výroba průmyslových svítidel pro všestranné použití. V roce 1995 společnost zúžila svoji specializaci na zářivková svítidla z odolných termoplastů a v dalších letech průběžně navyšovala výrobní kapacity.


V roce 2002 společnost získala certifikát na systém jakosti podle ČSN EN ISO 9002:1995, o rok později certifikát ČSN EN ISO 9001:2001. V roce 2006 došlo v rámci optimalizace výroby k přesunu montáží, skladů a obchodního oddělení ze Semil do Turnova. V roce 2007 uvedl TREVOS na trh novou řadu prachotěsných zářivkových svítidel PRIMA odolných proti vniknutí prachu, vlhkosti a tryskající vodě IP66, jejichž základna i difuzor jsou vyrobené z polykarbonátu se zvýšenou odolností proti deformaci a nárazu. V roce 2009 získala firma pro výrobu, vývoj, dodávky svítidel a komponentů svítidel certifikát na systém jakosti podle ČSN EN ISO 9001:2009. V roce 2013 přišla na trh nová produktová řada LED svítidel označená jako FUTURA. V roce 2014 společnost prošla schvalovacím procesem a obdržela certifikát environmentálního managementu dle ČSN EN ISO 14001:2005.

Instalace[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejexponovanější instalace svítidel dodané společností TREVOS, a.s., patří:

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Výroba je silně automatizovaná a využívá vlastní technologie, mezi které patří:

  • Robotizované vstřikovací lisy
  • Plně automatizované zapojovací pracoviště
  • Robotizované zastříkávání hliníkových jader
  • Vypěňovací linky
  • Vysokokapacitní prášková lakovna
  • Bezobslužný profilovací automat na výrobu FE reflektorů
  • Ohýbací a vysekávací centrum

Výstavy a konference[editovat | editovat zdroj]

TREVOS pravidelně prezentuje na výstavách, konferencích a veletrzích. Pravidelně se účastní výstavy Light + Building ve Frankfurtu nad Mohanem, veletrhu Middle East Electricity v Dubaji a českého veletrhu Amper. V minulosti se společnost účastnila i řady dalších podobných akcí, např. Power Kazakhstan v Almaty, Expo Eléctrica v Mexico City, či FIHAV v Havaně.

Pokusy o ovládnutí firmy pomocí padělaných dokumentů[editovat | editovat zdroj]

Jméno společnosti TREVOS bylo opakovaně skloňováno v českých sdělovacích prostředcích v souvislosti s řadou insolvenčních návrhů, které na ni byly podány na základě zfalšovaných dokumentů a podpisů. Celkem TREVOS do konce roku 2017 čelil šesti insolvenčním návrhům. V rámci jednoho takového návrhu existovala snaha firmu zcela ovládnout. Mezi společnostmi specializujícími se na osvětlovací techniku přitom nejde v České republice o ojedinělou událost. Podobným hrozbám čelila i společnost Hormen CE či Halla. V kauzách vystupuje řada fiktivních zahraničních osob, jakožto i mladík s trvalým bydliště na radnici v Sedlčanech, jehož firma je podepsaná pod insolvenčními návrhy na všechny tři výše zmíněné společnosti.

Návštěva prezidenta ČR[editovat | editovat zdroj]

V roce 2017 navštívil TREVOS český prezident Miloš Zeman. V rámci návštěvy symbolicky převzal jako dar patnáctimilionté svítidlo vyrobené společností TREVOS. Jiří Opočenský, spolumajitel firmy a držitel titulu Podnikatel roku v Libereckém kraji za rok 2016, při návštěvě požádal prezidenta, zda by v souvislosti s těmito insolvenčními návrhy, které firma považuje za šikonózní, nezvážil intervenci především u policie. Zeman odpověděl, že sice nemůže nařizovat policii, jak má v kterých případech postupovat. Přislíbil ale, že o záležitosti informuje policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]