Téleklos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Téleklos
Narození Sparta
Děti Alkamenes
Rodiče Archelaos
Funkce spartský král
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Téleklos (starořecky Τήλεκλος) byl král Sparty přibližně v polovině osmého století před Kr. (Možná 760 - 740 před Kr.). Pocházel z královského rodu Agiovců. Jeho spolukrálem z královského rodu Eurypontovců byl Nikandros.

Skutečné dějiny starověké Sparty z doby, kdy měl vládnout Téleklos jsou známé jen povrchně. Současníky zaznamenány nebyly a přibývajícím časem se stopy dějinných událostí ztrácely a antičtí historici, kteří je později zaznamenali už čerpali ze zdrojů, kde už těžko odlišíme skutečné události od vymyšlených legend a mýtů. Historik Herodotos žijící v pátém století před Kr. nezaznamenal žádné události týkající se krále telekom. Zmiňuje se o něm, jen jako o předkovi Leonid I. v královské linii rodu Agiovcov.

Více se dozvídáme od historika a geografa Pausania, který ve druhém století navštívil Řecko a vedle popisech země a jejích pamětihodností psal io její historii. Pausanias ve své knize Popis Řecka píše, že za panování krále Telekom Sparta už téměř dovršila dobývání území Lakonias. Sparťané dobyli města Acháji starousedlíků Amyklai, Faris a Geranthrae. Města Faris a Geranthrae byly útokům Sparťanů vyděšené a vzdali se bez boje. Amyklai však Sparťanům kladlo houževnatý odpor, ale nakonec dobyvatelem podlehlo.

Pausanias zaznamenal i událost, která se podle něj měla později stát jednou z příčin vypuknutí vojenského konfliktu mezi Spartou a Messéniou. Tento příběh vypráví, že na hranicích mezi Spartou a Messéniou se každoročně konaly oslavy u chrámu bohyně Artemis. Sparťané a Messénčania jejich oslavovali spolu až do chvíle, kdy Messénčania zavraždili na těchto oslavách krále Sparty Telekom, který jim chtěl zabránit únosu spartský panen. Uneseny a znásilněny panny údajně později spáchali sebevraždu. Podle Messénčanov se však tato událost odehrála jinak. Mladí Sparťané převlečení za dívky se s ukrytými dýkami během noci pokusili zavraždit messénskych šlechticů. Messénčania se bránili a při tomto incidentu byl zabit i král Téleklos. Následníkem Telekom se stal jeho syn Alkamenes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Téleklos na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Herodotos, Historie, VII, 204.
  • Pausanias, Periégésis Tes Hellados, 3, 2, 6; 3, 2, 7; 4, 4, 1; 4, 4, 2; 4, 4, 4.