Systema

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Systema (rusky Система [sistjema]) je ruský bojový styl.

Systema (do češtiny přeloženo „systém“) je styl ruského boje. První zmínky o něm pochází z 10. století. Byl vytvořen v reakci na různé bojové styly nepřátel, kteří ohrožovali Rusko z jihu, západu, severu i východu. Boje se odehrávaly na různých typech terénu a v rozdílných klimatických podmínkách (za horkého léta i v kruté zimě), ať už se zbraněmi (nože, bajonety, meče, pistole) nebo bez nich.

Nazývá se „systema“ anebo někdy také „system“ především proto, že není pouze bojovým stylem, ale uceleným výchovným, morálním a vzdělávacím systémem, který je založený na "neničení" (cílem je ujištění se, že váš trénink ani postoj neublíží vám ani vašemu partnerovi). Systema rozvíjí schopnosti člověka na fyzické, psychické i duševní úrovni a je založena na neprotivení se síle a na využívání síly a váhy protivníka k jeho vlastní prohře. Systema byla dříve více spjata s pravoslavným křesťanstvím. Po Říjnové revoluci roku 1917 však byla od křesťanské víry částečně odkloněna a začala se více praktikovat u vojenských a policejních jednotek jako SPECNAZ (vojska specialnogo naznačeňja), VDV (výsadkáři) a SOBR (speciální oddíly okamžité reakce), případně u některých jednotek OMON (zásahové oddíly). Je založena na přirozených (instinktivních) reakcích člověka a nemá žádná zbytečná pravidla a omezení (kromě morálních), jedná se o volný styl. Systema není sport a to z ní dělá prakticky použitelný a efektivní bojový styl. Její zvládnutí má být relativně snadné a efektivní.[1] Je velice oblíbená u ruských speciálních jednotek.[2][3]

Systema má několik významných představitelů:

  • A. A. Kadochnikov
  • M. V. Ryabko
  • S. V. Borscev
  • V. Vasiliev

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Systema – the Russian Martial Art. Way to Russia Guide [online]. 2017-10-16 [cit. 2020-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Systema Specnaz. Když výsadkáři bojují podle pravoslavné filozofie. tn.nova.cz [online]. 2011-07-27 [cit. 2020-10-03]. Dostupné online. (česky) 
  3. LOSH, Jack. The Secretive Martial Art of the Soviet Union Is Making a Comeback. Slate Magazine [online]. 2018-04-13 [cit. 2020-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]