Synagoga v Klatovech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Synagoga v Klatovech
Chybí zde svobodný obrázek
Místo
Místo Klatovy, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
Kraj Plzeňský
Okres Klatovy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga v Klatovech, založená roku 1879,[1] stojí ve městě Klatovy v trojúhelníku mezi ulicemi Plzeňskou, Denisovou a Vančurovou.

Budova dnes už nemá původní podobu - na jedné z vnějších zdí se dochovalo zobrazení desek Desatera, ale vyměnila se fasáda a okna, došlo i k přístavbám. Z původního vybavení zůstaly čtyři rohové sloupy původně podporující galerii, zařízení interiéru se viditelně nedochovalo. Svitek tóry ze synagogy je uchováván v Birminghamu spolu s dalšími svitky zachráněnými z ČSSR, kde jsou v péči tamní židovské komunity. V horním patře budovy je v současné době fitness centrum, v přízemí sklad drogerie, předtím sloužila jako okresní archiv.

13.11.2015 vznikl z.s. Synagoga Klatovy[2], který připomíná památku židů v Klatovech a z dlouhodobého hlediska usiluje o záchranu synagogy. [3]

Ve městě se také nachází židovský hřbitov.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. holocaust.cz [cit. 2012-03-04]. Dostupné online. 
  2. KOJAN, David. Jména obětí holocaustu přečtou v Klatovech, Sušici i Horažďovicích. Klatovský deník. 2018-04-07. Dostupné online [cit. 2018-07-27]. (česky) 
  3. z.s. Synagoga Klatovy [online]. z.s. Synagoga Klatovy [cit. 2016-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-12. 

Související články[editovat | editovat zdroj]