Svetac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svetac
Letecký pohled na ostrov
Letecký pohled na ostrov
Svetac
Svetac
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svetac (italsky Sant'Andrea in Pelago) je neobydlený ostrov v Jaderském moři, který patří Chorvatsku. Nachází se v blízkosti ostrova Vis, 26 km západně od obce Komiža. Jeho rozloha činí 4,19 km2 a pobřeží má délku 11,9 km.

Přestože ostrov nemá stálé osídlení, již v dobách existence Byzantské říše se zde nacházely vesnice, jejichž pozůstatky jsou patrné dodnes. Lidé žili na Svetacu až do 2. poloviny 20. století, kdy původní obyvatelstvo buď vymřelo, nebo se přestěhovalo na větší ostrovy blíž chorvatskému pobřeží. Někteří potomci původních obyvatel dojíždějí na ostrov Svetac alespoň na část roku a věnují se zde zemědělství; chovu zvířat, pěstování oliv a vína. V 18. století se zde vyráběla smůla z dřeva stromů, které byly postupně vykáceny. I proto je dnes většina ostrova holá. Během druhé světové války jej bombardovalo po kapitulaci Itálie spojenecké letectvo.

Ostrov nemá vlastní záliv, který by ho chránil před silnějšími větry vanoucími v jeho blízkosti. Většina lodí kotví na jihovýchodním cípu ostrova.

V blízkosti západního pobřeží ostrova se nachází ostrovy Kamik a Jabuka. Jižně od ostrova Svetac poté leží malý vulkanický ostrov Brusnik. Nejvyšším vrcholem ostrova je vrch kosa s nadmořskou výškou 316 m n. m.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]