Svatý Timoteus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rembrandt: Sv. Timoteus s babičkou Lois (1648)

Svatý Timoteus, řecky Timotheos (* Lystra - † kolem 80 Efesos) byl prvokřesťanský biskup, žák a spolupracovník svatého Pavla. V západních církvích se ctí jako svatý a mučedník, ve východních církvích i jako apoštol, protože podle jedné tradice patřil mezi 70 učedníků Ježíšových.

O Timoteovi se poprvé zmiňují Skutky apoštolů při druhé Pavlově návštěvě v Lystře, kde patrně žil a kde ho Pavel pokřtil (Sk 16,2). Protože jeho matka Euniké byla židovka, Timotea také obřezal, aby jej Židé lépe přijímali, ačkoli jeho otec byl pohan. Timoteus doprovázel Pavla na cestě Malou Asií do Korintu (Sk 17; Sk 18,5). Pavel ho chválí jako znalce Písma a i jeho matka Euniké a babička Lois byly zbožné ženy, patrně křesťanky.

Timotej se několikrát vyskytuje jako Pavlův písař v epištolách a jsou mu adresovány dvě z tzv. pastorálních epištol, První list Timoteovi a Druhý list Timoteovi, jejichž autorství je však nejisté. Podle tradice Pavel vysvětil Timotea na biskupa v roce 65 a poslal do Efesu. V roce 80 (nebo 87) se Timoteus postavil proti pohanskému průvodu a byl davem ubit a ukamenován.

Jeho svátek světí katolíci, starokatolíci a luteráni 26. ledna, východní církve 22. ledna.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apostle Timothy na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]