Svatý Timoteus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Svatý Timotej)
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Timoteus
Saint Timothy.jpg
Narození 17
Lystra
Úmrtí 97 (ve věku 79–80 let)
Efez
Povolání biskup v Efezu
Rodiče Eunice
Příbuzní Pudentiana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Timoteus, řecky Timotheos (* Lystra - † kolem 80 Efesos) byl prvokřesťanský biskup, žák a spolupracovník svatého Pavla. V západních církvích se ctí jako svatý a mučedník, ve východních církvích i jako apoštol, protože podle jedné tradice patřil mezi 70 učedníků Ježíšových.

O Timoteovi se poprvé zmiňují Skutky apoštolů při druhé Pavlově návštěvě v Lystře, kde patrně žil a kde ho Pavel pokřtil (Sk 16,2). Protože jeho matka Euniké byla židovka, Timotea také obřezal, aby jej Židé lépe přijímali, ačkoli jeho otec byl pohan. Timoteus doprovázel Pavla na cestě Malou Asií do Korintu (Sk 17; Sk 18,5). Pavel ho chválí jako znalce Písma a i jeho matka Euniké a babička Lois byly zbožné ženy, patrně křesťanky.

Timotej se několikrát vyskytuje jako Pavlův písař v epištolách a jsou mu adresovány dvě z tzv. pastorálních epištol, První list Timoteovi a Druhý list Timoteovi, jejichž autorství je však nejisté. Podle tradice Pavel vysvětil Timotea na biskupa v roce 65 a poslal do Efesu. V roce 80 (nebo 87) se Timoteus postavil proti pohanskému průvodu a byl davem ubit a ukamenován.

Jeho svátek světí katolíci, starokatolíci a luteráni 26. ledna, východní církve 22. ledna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apostle Timothy na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]