Svatý Heřman Josef

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
svatý Heřman Josef
Datum narození po roce 1150
Datum úmrtí 1241 nebo 1252
Svátek 24. května
Svatořečen 1960
Úřady premonstrát
Uctíván církvemi Římskokatolická církev
Atributy malý Ježíšek v náručí, jablko, bílé růže

Svatý Heřman Josef nebo také Heřman Josef ze Steinfeldu (+ 1241 nebo 1252) je světcem římskokatolické církve. Byl knězem v premonstrátském klášteře Steinfeld. Proslul jako mystik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se někdy po roce 1150 v Kolíně nad Rýnem. Již od dětství se u něj prý projevovaly mystické zážitky. Ve 12 letech vstoupil ve Steinfeldu do premonstrátského řádu. Studoval bohosloví a stal se knězem. Byl vyhledávaným duchovním vůdcem a proslulým kazatelem. Vedle toho se v klášteře staral o provoz refektáře, což těžce nesl, protože mu v důsledku toho zbývalo málo času na modlitbu. Podle legendy se mu zjevila Panna Maria, která mu však řekla: „Nemáš žádnou vyšší povinnost, než sloužit svým bratřím s láskou.“

Později mu byla svěřena služba kostelníka ve steinfeldském opatském kostele. Zde měl dle legendy opět zjevení Panny Marie, která se s ním mysticky zasnoubila. Zemřel v klášteře sester cisterciaček v Hovenu, které si jej vyžádaly, aby v jejich kostele slavil bohoslužby během Velikonoc. V Hovenu byl i pohřben, později byly jeho ostatky přeneseny do Steinfeldu, kde jsou uloženy a uctívány dodnes.

Svatému Heřmanu Josefovi je dedikován oltář v kapitulní síni Strahovského kláštera v Praze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]