Svatý Heřman Josef

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
svatý Heřman Josef
Datum narození po roce 1150
Datum úmrtí 1241 nebo 1252
Svátek 24. května
Svatořečen 1960
Úřady premonstrát
Uctíván církvemi Římskokatolická církev
Atributy malý Ježíšek v náručí, jablko, bílé růže

Svatý Heřman Josef nebo také Heřman Josef ze Steinfeldu (+ 1241 nebo 1252) je světcem římskokatolické církve. Byl knězem v premonstrátském klášteře Steinfeld. Proslul jako mystik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se někdy po roce 1150 v Kolíně nad Rýnem. Již od dětství se u něj prý projevovaly mystické zážitky. Ve 12 letech vstoupil ve Steinfeldu do premonstrátského řádu. Studoval bohosloví a stal se knězem. Byl vyhledávaným duchovním vůdcem a proslulým kazatelem. Vedle toho se v klášteře staral o provoz refektáře, což těžce nesl, protože mu v důsledku toho zbývalo málo času na modlitbu. Podle legendy se mu zjevila Panna Maria, která mu však řekla: „Nemáš žádnou vyšší povinnost, než sloužit svým bratřím s láskou.“

Později mu byla svěřena služba kostelníka ve steinfeldském opatském kostele. Zde měl dle legendy opět zjevení Panny Marie, která se s ním mysticky zasnoubila. Zemřel v klášteře sester cisterciaček v Hovenu, které si jej vyžádaly, aby v jejich kostele slavil bohoslužby během Velikonoc. V Hovenu byl i pohřben, později byly jeho ostatky přeneseny do Steinfeldu, kde jsou uloženy a uctívány dodnes.

Svatému Heřmanu Josefovi je dedikován oltář v kapitulní síni Strahovského kláštera v Praze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]