Svatý Atala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Atala
Saintattala.jpg
Narození 6. století
Burgundsko
Úmrtí 627
Bobbio
Místo odpočinku Opatství svatého Kolumbána
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Attala (6. století, Burgundsko627, Bobbio) byl stoupencem sv. Kolumbána a jeho následovníkem jako opat v opatství v Bobbiu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Attala se nejprve stal mnichem v Lérinském opatství, ale byl nespokojen s nedostatkem disciplíny, který tam panoval, proto přestoupil do Opatství v Luxeuil, které rovněž založil sv. Kolumbán. Poté, co byl Kolumbán vyhnán z Luxeuilu králem Theodorichem II., Attala by jej nahradil jako opat, nicméně dal přednost tomu, že jej následoval do vyhnanství. Usadili se na březích řeky Trebbie, nedaleko na severovýchod od Genoy, kde společně založili slavné opatství v Bobbiu.

Po smrti sv. Kolumbána v roce 615 jej Attala následoval jako opat v Bobbiu. Spolu se svými mnichy vytrpěli mnoho příkoří ze strany ariánského krále Arioalda. Jako opat Attala trval na přísné disciplině a když se velká skupina mnichů vzbouřila, když disciplínu prohlásili za příliš přísnou, dovolil jim opustit klášter. Když pak někteří z těchto mnichů zemřeli, ostatní jejich smrt považovali za boží trest a vrátili se do kláštera.

Attala je pohřben v Opatství v Bobbiu, jeho svátek se slaví 10. března.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saint Attala na anglické Wikipedii.

Tento článek obsahuje text z volně přístupné publikace: Herbermann, Charles, ed. (1913). Catholic Encyclopedia. Robert Appleton Company.