Svatý Andronicus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Andronicus
Svatý Andronicus (vlevo)
Svatý Andronicus (vlevo)
Biskup a mučedník
Datum narození 1. století?
Datum úmrtí 1. století?
Svátek 17. květen
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a další katolické církve ve společenství se Svatým stolcem.
Pravoslavná církev

Svatý Andronicus (1. století? - 1. století?) byl římským křesťanským apoštolem. Je považován za jednoho ze sedmdesáti učedníků. Apoštol Pavel z Tarsu se o něm zmiňuje v šestnácté kapitole epištoly Listu Římanům Nového zákona. Podle verše v této kapitole (Salute Andronicus a Junia, příbuzní a moji spoluvězni známí mezi apoštoly, kteří byli přede mnou také křesťané.[1]) byl Andronicus patrně příbuzný a spoluvězeň Pavla z Tarsu, známý apoštol a následovník Ježíše Krista ještě před samotným Pavlem z Tarsu. Obecně se předpokládá, že Junia byla jeho manželkou, ale mohli to být také sourozenci nebo otec a dcera. Je také možné, že mezi sebou neměli blízký vztah, ale patřili k příbuzným Pavla z Tarsu.

Andronicus se stal panonským biskupem, ale spolu se svatou Junií kázal i v jiných provinciích. Jeho kázání přesvědčilo mnoho pohanů ke konverzi ke křesťanství. Mnoho pohanských chrámů bylo uzavřeno a místo nich byly postaveny křesťanské chrámy.[2] Zemřel mučednickou smrtí. Jeho svátek se slaví 17. května.

V 5. století, za vlády císařů Arcadia a Honoria, byly jejich relikvie odkryty spolu s pozůstatky dalších mučedníků u brány sv. Eugenia na okraji Konstantinopole.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Romans 16:7–16:7 - Bible Gateway. www.biblegateway.com [online]. [cit. 2019-09-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Apostle Andronicus of the Seventy. www.oca.org [online]. [cit. 2019-09-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]