Surdulica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Surdulica
Surdulica.JPG
Surdulica – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška526 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Surdulica
Surdulica
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha628 km²
Správa
PSČ17530
Označení vozidelSC
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Surdulica (v srbské cyrilici Сурдулица) je město na jihovýchodě Srbska, u hranice s Bulharskem. Administrativně spadá pod Pčinjský okruh. V roce 2011 mělo 11 400 obyvatel.

Rozkládá se na obou březích říčky Vrla, která jej dělí na dvě části. Z širšího hlediska potom leží na okraji údolí rozlehlého údolí řeky Južna Morava, blízko soutoku obou vodních toků. Východně od města se vypínají vrcholky Veliki Streser (1876 m n. m.) a Kula (1622 m n. m.) Skrz Surdulici prochází silnice č. 40 ve směru Vladičin HanSofie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Surdulica byla poprvé zmíněna v roce 1530, přestože zde existovalo antické osídlení a v okolí města se v horách nacházely různé doly.[1] Až do roku 1877 byla součástí Osmanské říše. V rámci ní zde žilo národnostně i nábožensky smíšené obyvatelstvo. Existovala zde kolonie dosídlených Albánců (Arnautů). V rámci sanstefanského projektu si jej nárokovalo Bulharsko, po nějakou dobu se totiž objevovalo na řadě bulharských map a zahrnuto bylo i pod území v rámci tzv. bulharského exarchátu.

Během závěru první světové války tudy během bulharského útoku na Srbsko pronikala bulharská armáda, odehrálo se několik bitev. Následně došlo k masakru srbského obyvatelstva okupačním bulharským vojskem. Během druhé světové války byla Surdulica opět obsazena Bulharskem. Proti okupačním silám vystupovaly jednotky partyzánů. V roce 1999 byla cílem bombardování jednotkami NATO. Osmnáct domů bylo zcela zničeno a dalších 500 bylo částečně poškozeno.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Budova radnice.

Místní pravoslavný kostel je zasvěcen sv. Jiří.

V Surdulici se nachází kulturní centrum a městská knihovna.

Nedaleko od města leží bulharský vojenský hřbitov, kde je pohřbeno 140 padlých vojáků.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Severozápadně od středu města se v lokalitě Belo Polje nachází průmyslový závod na výrobu izolace.

Školství[editovat | editovat zdroj]

V Surdulici stojí dvě základní školy, jedna nese název po Vukovi Karadžićovi a druhá po Jovanu Jovanovićovi Zmajovi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 4 (S-Š). Beograd: Stručna knjiga, 2000. ISBN 86-82657-21-X. Kapitola Surdulica, s. 133. (srbština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]