Sultanzade Mehmed Paša

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sultanzade Mehmed Paša
Narození1603
Úmrtíčervenec 1646 (42-43 let)
Kréta, Řecko
Příčina úmrtípřirozená smrt
VyznáníIslám
DynastieOsmanská
OtecAbdurrahman Bey
MatkaAyşe Hanımsultan
PříbuzníRüstem Paša (dědeček)
Mihrimah Sultan (babička)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sultanzade Mehmed Paša (1603červenec 1646) byl osmanský velkovezír v 17. století. Titul sultanzade znamená potomek sultánky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mehmed se narodil v roce 1603. Jeho otcem byl Abdurrahman Bey a dědečkem Rüstem Paša. Jeho matka byla Ayşe Hanımsultan, dcera Cigalazade Yusufa Sinana Paši. 

Mládí[editovat | editovat zdroj]

V roce 1637 byl pověřen funkcí guvernéra Egypta. O tři roky později za vlády sultána Ibrahima se vrátil do Istanbulu a stal se vezírem v osmanském divanu. V roce 1641 se stal guvernérem města Özü (dnešní Očakiv, Ukrajina) a vládl v Azaku (dnešní Azov v Rusku), o který přišel kvůli kozákům a který posléze úspěšně získal zpět. V roce 1643 se stal také guvernérem v Damašku. Jeho úspěch nejspíš spočíval v tom, že ho tajně podporoval tehdejší velkovezír Kemankeş Mustafa Paša

Velkovezír[editovat | editovat zdroj]

V roce 1644 nahradil Kemankeşe Mustafu Pašu, který byl obětí palácových intrik, padla na něj četná obvinění a tak byl popraven. Po sesazení minulého velkovezíra bylo potřeba najít nového a jelikož měl nejvíce zkušeností, vyznamenání a navíc byl guvernérem mnoha oblastí, jevil se jako nejvhodnější kandidát právě on. Sultán se ho ptal, proč nikdy neodporoval jeho názorům, na to Mehmed odpověděl Všechny názory sultána jsou hluboké myšlenky, kterým obyčejný člověk nikdy nedokáže rozumět. Nicméně nesouhlasil s válkou proti Benátské republice, ale jeho názory nebyly vyslyšeny a tak brzy začala Krétská válka, která trvala 14 let (1645-1669), a která finančně zasáhla obě válčící strany. 

Stáří [editovat | editovat zdroj]

V roce 1645 ho sultán Ibrahim zbavil funkce. Jeho další misí byl ostrov Kréta, kam byl vyslaán jako vojenský velitel. Na Krétě nedlouho předtím byla zahájena válka. Brzy na to zemřel, nejspíš přirozenou smrtí. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sultanzade Mehmed Pasha na anglické Wikipedii.