Strana státu přímé demokracie - Strana práce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strana státu přímé demokracie - Strana práce
Zkratka SSPD-SP
Datum založení 23.3.2004
Předseda Radoslav Štědroň
Sídlo Vdovská 696/36, Ostrava, 712 00, Česko
Ideologie Přímá demokracie, liberalismus
Politická pozice Politický střed
IČO 26658356 (PSH)
Oficiální web www.stranaprace.cz

Strana státu přímé demokracie - Strana práce, dříve Strana práce (do 12.5. 2015), je česká mimoparlamentní politická strana, která oficiálně vznikla v roce 2004. Strana se nehlásí ani k pravici ani k levici, je však otevřeně antikomunistická.

Předsedou od vzniku strany je Radoslav Štědroň.

Základními body strany jsou například omezení imunity poslanců a senátorů, důraz na právní systém, posílení přímé demokracie či privatizace státních podniků. Strana by také ráda zakázala používání názvů komunistický a fašistický pro názvy politických stran.

Strana kandidovala do voleb v roce 2006 spolu s Koalicí pro Českou republiku. V roce 2014 postavila strana kandidáta do Senátu, RNDr. Radoslava Štědroně, v obvodu Ostrava-město, kde však neuspěl. V roce 2016 RNDr. Radoslav Štědroň kandidoval na post senátora znovu v obvodu Bruntál, kde však opět neuspěl a dle odevzdaných hlasů obsadil poslední místo[1]. V roce 2018 kandiduje RNDr. Štědroň v čele Koalice Dělnické strany sociální spravedlnosti a Strany státu přímé demokracie - Strany práce do zastupitelstva města Ostravy a současně se uchází o post senátora za volební obvod Ostrava-město, jako jeden z devíti kandidátů[2].

Strana navrhla zadání nové ústavy České republiky. Té má podle strany předcházet celonárodní diskuse trvající alespoň dva roky a následně má být podle návrhu strany text ústavy schválen v referendu. Návrh této ústavy má 248 článků a úvodu obsahuje např. prohlášení: "Pro člověka na této planetě je vše marnost nad marnost nebude-li žít v míru; i mír je láska, nic vyššího člověk na zemi nemá." Předseda RNDr. Radoslav Štědroň je autorem knihy Svrchovaný stát a veřejné zdroje[3], kde se mj. věnuje rozdělení přírodních zdrojů na obnovitelné a neobnovitelné, přičemž toho rozdělení kritizuje.

Strana se zasazuje o vznik nové ústavy České republiky[4], která by podle ní měla vzejít z diskuse všech voličů, v mezinárodní politice navrhuje zřízení Valného shromáždění Evropské unie o 101 členech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jmenné seznamy a přehledy | volby.cz. www.volby.cz [online]. [cit. 2017-08-03]. Dostupné online. (česky) 
  2. Jmenné seznamy a přehledy | volby.cz. volby.cz [online]. [cit. 2018-09-18]. Dostupné online. (česky) 
  3. Katalog Vědecké knihovny v Olomouci -- Svrchovaný stát a veřejné zdroje / Radoslav Štědroň -- OLA001 2-022.480. aleph.vkol.cz [online]. [cit. 2017-08-09]. Dostupné online. 
  4. Strana práce. stranaprace.cz [online]. [cit. 2017-08-09]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]