Strašilka ostruhatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thorny Devil 001.jpg

Strašilka ostruhatá (Eurycantha calcarata, Lucas, 1869) je strašilka z Papuy-Nové Guiney. Tělo dospělého samce je dlouhé 10–12 cm, samice 12–15 cm.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Povrch těla je poset menšími i většími ostny, dva největší se nacházejí na spodní části stehen posledního páru nohou.

Dospělý samec je tmavě hnědý až hnědočerný, povrch kůže je lesklý, neslizký. Každý pár noh je zakončen dvěma drápy, pomocí kterých se dokáže pohybovat i po hladkém povrchu. V případě ohrožení se postaví na dva zadní páry noh a přední natahuje vysoko do výšky. Brání se zdvihnutím zadku a zadním párem noh, které svírá jako klepeta a svého protivníka píchá velkými ostny.

Samice je o něco větší než samec, dosahuje velikosti 12–15 cm a její zadní část těla je ukončena dlouhým kladélkem. Je světlejší než samec. Po čtvrtém svlékání (cca 6 měsíců) klade vajíčka velká 8×4 mm do písku. Denně naklade přibližně 3–6 vajíček, celkem nejvýše 60 vajíček.

Dospělí jedinci žijí průměrně jeden rok.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Inkubační doba vajíček je 3–6 měsíců. Z vajíček se líhnou světle hnědé nymfy, dlouhé přibližně 2 cm, které postupným svlékáním mění svou barvu na světle zelenou až tmavě hnědou. Před svlékáním je kůže matná. Při svlékání nejdříve praskne kůže za hlavou, jedinec si vysvleče tykadla a hlavu a postupně se vysune z kůže směrem k zadku. Celé svlékání trvá přibližně 30–40 minut podle velikosti nymfy.

Výskyt a způsob života[editovat | editovat zdroj]

Strašilka ostruhatá je noční živočich. Přes den se skrývá pod kůrou stromů nebo v listech. V době odpočinku má nohy napřímeny podél těla, které jakoby s tělem splývaly.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pakobylka drapľavá na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]