Stoličná hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stoličná hora
Pohled z Císařské vyhlídky na Stoličné hoře
Pohled z Císařské vyhlídky na Děčín

Vrchol 289 m n. m.
Poznámka nádherný výhled Děčín a do údolí Labe
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Děčínská vrchovina / Děčínské stěny / Sněžnická hornatina / Děčínské kuesty
Souřadnice
Stoličná hora
Stoličná hora
Hornina pískovec
Povodí Labe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stoličná hora, nazývaná též Kvádrberk (něm. Quaderberg), je vrchol o nadmořské výšce 289 m nalézající se na pravém břehu řeky Labe na severním okraji statutárního města Děčína. Jedná se v podstatě o jihozápadní vedlejší vrchol stolové hory Děčínská výšina, jež má vrchol ve výšce 305 m. Název „Stoličná hora“ je uměle vytvořený a není místními prakticky používán a název „Kvádrberk“ je obecně používán pro celou Děčínskou výšinu. Název „Kvádrberk“ charakterizuje tvar vrcholového skalního útvaru, který, díky vodorovné plošině a na ni navazující kolmé západní stěně, budí směrem od Děčína dojem skutečného kvádru.

Přestože má Děčínská výšina tvar stolové hory, řadí se geomorfologicky do podokrsku Děčínské kuesty, jako jediný vrchol na pravém břehu Labe.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na západní hraně vrcholové plošiny se na tzv. Císařské vyhlídce nalézá obelisk vztyčený v roce 1879 u příležitosti stříbrné svatby císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty. Od obelisku je pěkný výhled na město Děčín a protější Sněžnickou vrchovinu s nejvyšším vrcholem Děčínským Sněžníkem. Od obelisku pokračuje červeně značená turistická cesta do Hřenska vedoucí přes Růžový hřeben a Belvedér. Na samotné Stoličné hoře se nalézají ještě další dvě vyhlídky – Sněžnická vyhlídka a vyhlídka Labská stráž. Na západním úpatí Stoličné hory se nachází Šibeniční vrch s vyhlídkovým altánem se sochou Čechie a ruinou Starokatolického kostela.

Území Stoličné hory včetně původního parku na jižním úpatí je v majetku statutárního města Děčína a je obhospodařováno jako lesopark (Lesopark Kvádrberk).

Výhled z Císařské vyhlídky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Mapa KČT 12 - 13 Českosaské Švýcarsko