Stanisław Tymoteusz Trojanowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blah. Stanisław Tymoteusz Trojanowski, OFMConv.
Obraz.
Obraz.
řeholník a mučedník
Datum narození 29. července 1908
Datum úmrtí 28. února 1942
Blahořečen 13. června 1999
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství.

Fr. Stanisław Tymoteusz Trojanowski, OFMConv. (29. července 1908, Sadłowo28. února 1942, Auschwitz) byl polský řeholník, člen řádu minoritů a spolupracovník Maxmiliána Kolbeho. Zemřel mučednickou smrtí v koncentračním táboře a v roce 1999 byl beatifikován.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Stanisław Antoni v chudé rodině v obci Sadłowo. Otec rodiny padl v první světové válce, Stanisław si tedy našel práci a živil matku a tři své mladší bratry. V roce 1930 jej biskup Antoni Julian Nowowiejski biřmoval a 5. března téhož roku jej Alfons Kolbe (rodný bratr Maxmiliána Kolbeho) přijal jako kandidáta pro řád minoritů v novém klášteře v Niepokalanówě. Dne 6. ledna 1931 zahájil Stanisław noviciát a přijal řeholní jméno Tymoteusz. Poté 2. února 1932 složil časné řeholní sliby a 11. února 1938 sliby věčné. Celý svůj řeholní život prožil v Niepokalanówě, kde se zabýval mimo jiné prací na vydávání časopisu Rycerz Niepokalanej. Pracoval také v klášterním zemědělství a jako košíkář. Rovněž se podílel na péči o nemocné spolubratry v klášterní ošetřovně. Ze strany Maxmiliána Kolbeho požíval velkou důvěru.

Po nacistické okupaci Polska byl 14. října 1941 zatčen a uvězněn v Pawiaku ve Varšavě. Odtud byl transportován do Auschwitzu, kde byl zaevidován pod číslem 25431. Zde na následky hladu a brutálního týrání zemřel 28. února 1942.

Jeho životním mottem bylo:

V každém čase a na každém místě svobodně rozeznávejme Boží vůli.

Beatifikován byl papežem Janem Pavlem II. dne 13. června 1999.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stanisław Tymoteusz Trojanowski na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]