Antoni Julian Nowowiejski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blah. Antoni Julian Nowowiejski
Fotografie.
Fotografie.
biskup a mučedník
Datum narození 11. února 1858
Datum úmrtí 28. května 1941
Svátek 12. červen
Blahořečen 13. června 1999
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství.

Antoni Julian Nowowiejski (11. února 1858, Lubienia28. května 1941, Działdowo) byl polský římskokatolický duchovní, biskup v Płocku. Stal se obětí nacistického pronásledování katolické církve a katolickou církví je uctíván jako blahoslavený. Je vzpomínán ve skupině 108 polských mučedníků z doby druhé světové války vždy 12. června.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval střední školu v Płocku a tamtéž následně vstoupil do kněžského semináře. Posléze studoval na katolické Duchovní akademii v Petrohradě. Dne 10. července 1881 byl biskupem Alexanderem Gintowt-Dziewałtowskim vysvěcen na kněze. Byl profesorem a rektorem płockého semináře a později kanovníkem místní katedrální kapituly. Rovněž byl generálním vikářem płocké diecéze.

Dne 12. června 1908 byl jmenován płockým diecézním biskupem a 6. prosince téhož roku mu biskup Apollinaris Wnukowski udělil v Petrohradě biskupské svěcení. Slavnostní intronizace nového biskupa se konala v płocké katedrále 10. ledna 1909. V letech 1918-1919 byl historicky prvním generálním sekretářem polského episkopátu. V listopadu roku 1930 jej papež Pius XI. jmenoval arcibiskupem ad personam s titulární arcidiecézí Silyum. Provedl administrativní reformu płocké diecéze a velkou pozornost věnoval církevnímu školství (mimo jiné založil diecézní Malý seminář). Dvakrát svolal diecézní synodu a zaváděl aktivity Katolické akce. Napsal několik prací z oboru církevních dějin a liturgiky.

V roce 1940 byl zatčen Němci a internován ve Słupně u Płocku. Následně byl nějaký čas zadržován v suterénu płocké radnice. Odtud byl převezen do koncentračního tábora Soldau v Działdowě. Zde zemřel mučednickou smrtí. Stalo se tak zřejmě 28. května 1941. Místo kde byl pohřben není známo.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Byl nositelem polského státního vyznamenání Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski a doktorem honoris causa Varšavské univerzity.

Beatifikace a posmrtné pocty[editovat | editovat zdroj]

Beatifikován byl papežem Janem Pavlem II. 13. června roku 1999 ve skupině 108 polských mučedníků z druhé světové války. Z rozhodnutí biskupa Piotra Libery byl rok 2008 v płocké diecézi slaven jako Rok blahoslaveného arcibiskupa Antonína Juliana Nowowiejskiho. Jeho jméno nese Škola služeb a podnikání v Płocku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antoni Julian Nowowiejski na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]