Stanice duchů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znovuotevřená stanice Potsdamer Platz v Berlíně

Stanice duchů jsou stanice metra, které byly zrušeny, nebyly nikdy dokončeny, nebo musely být z určitých důvodů uzavřeny běžnému provozu.

Berlín[editovat | editovat zdroj]

Typické jsou pro berlínské metro, kde vznikly po druhé světové válce a následném rozdělení města; podzemní dráha byla rozdělena na dvě zcela oddělené sítě, v určitém pásmu mezi nimi tak fungování normálních stanic nebylo možné.

Moskva[editovat | editovat zdroj]

Rovněž i v moskevském metru se nacházejí a dříve nacházely stanice nedokončené; jejich výstavba byla buď přerušena vzhledem k technickým problémům (Šabolovskaja) nebo vzhledem k problémům finančním (severní část Ljublinské linky v poslední době). S podobnými stanicemi se lze setkat i v petrohradském či kyjevském metru. Většina takovýchto stanic však později byla či bude dokončena a otevřena pro veřejnost, byť s velmi velkým zpožděním.

Paříž[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Stanice duchů v Paříži.

Své stanice duchů má i metro v Paříži. Po vypuknutí druhé světové války a následné mobilizaci zaměstnanců pařížských dopravních podniků bylo uzavřeno mnoho stanic. Několik z nich již po válce nebylo otevřeno z důvodu přílišné blízkosti vedlejší stanice. Takto byly zrušeny stanice Arsenal (linka 5), Champ de Mars a Saint-Martin (linka 8) a Croix-Rouge (linka 10).

Nikdy neotevřená stanice Haxo

Stanice Haxo (linka 3) a Porte Molitor (linka 9) byly sice postaveny již v meziválečném období, ale kvůli změnám tras linek zůstaly pro veřejnost uzavřeny. Stanice Gare du Nord USFRT (linka 5) a Martin Nadaud (linka 3) byly uzavřeny po přeložce trati jiným směrem. K těmto částečně patří i stanice Porte des Lilas (linka 3), kde se nachází jedno uzavřené nástupiště pro nezprovozněnou trať. Toto nástupiště slouží k natáčení filmů v pařížském metru. Také ostatní stanice mají náhradní využití - depa, školicí středisko pro řidiče nebo útulek pro bezdomovce.

Mezi stanice duchů lze ještě přiřadit stanice Victor Hugo (linka 2) a Porte de Versailles (linka 12), jejichž původní nástupiště byla opuštěna a pod stejným názvem o něco přeložena kvůli prodloužení tratě.

Stanice Haxo a nástupiště ve stanici Porte des Lilas budou otevřeny v případě, že dojde k plánovanému spojení linek 3bis a 7bis.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]