Státní poznávací značky v Itálii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Typ 1977–1985[editovat | editovat zdroj]

V provozu se sice ještě výjimečně vyskytuje starý dvouřádkový systém SPZ z roku 1932. Od roku 1977 vydávaný systém má 8 znaků, první dvě písmena označují provincii a 6 čísel samotnou kombinaci. Vypadají takto:

Italian 77-85.jpg

Typ 1985–1990[editovat | editovat zdroj]

První systém přetrval do poloviny 80. let, kdy byly tabulky změněny na černé písmo a bílý, lehce zašedlý podklad. Kódování se nezměnilo.

Italian 85-90.png

Typ 1994–1999[editovat | editovat zdroj]

Přibližně v polovině 90. let padlo rozhodnutí, přejít na celostátní systém. Nové tabulky si zachovaly původní rozměry, ale celkový počet znaků klesl na 7. Jako první byly 2 písmena hlavního kódu, větší mezera, 3 číslice kombinace a 2 písmena vedlejšího kódu. Jako první bylo vydáno číslo AA 001 AA, když se došlo k AA 999 AA, přešlo se k AA 001 AB atd. Po AA 999 ZZ přišlo AB 001 AA. Tyto tabulky jsou již jednolitý celek, ale zachovaly si svou záhadnou zašedlost.

Italian 90-99.png

Typ 1999–dodnes[editovat | editovat zdroj]

Tyto značky byly vydávány do roku 1999. Byl zaveden bílý podklad, europroužek a zřejmě na četné protesty veřejnosti, neboť nikdo nemohl poznat, odkud vozidlo pochází, i druhý modrý proužek na pravé straně tabulky, ve kterém je kód provincie používaný v systémech do poloviny 90. let a v kroužku i poslední dvojčíslí roku registrace vozidla (99 – 15). Toto nemá v celé Evropě obdoby.

Italian 99-xxx.png

Složky státu[editovat | editovat zdroj]

V současnosti zpravidla užívají své zkratky v červené barvě následovanou černými znaky.

Policie[editovat | editovat zdroj]

Polizia municipale, neboli městská či místní policie je řízena místními orgány, ale má celostátně sjednocené uniformy i vzhled jejich vozů. Používá značky běžného systému a má na nich vyznačeny všechny údaje v pravém proužku. Taktéž Polizia používá běžná čísla, ale zpravidla na nich nemá vyznačen region a zřídka ani rok zařazení. Carabinieri (četnictvo) používá vlastní tabulky s řadou CC, která má červená písmena a bílý podklad, ostatní znaky jsou černé. Od roku 1999 mají i tyto tabulky europroužek, ale v pravém pruhu nejsou žádné údaje.

Italian carabinieri.png

Finanční stráž[editovat | editovat zdroj]

Poslední složkou, u které je známa podoba registračních značek, je finanční stráž, neboli Guardia di finanza. Jsou podobné těm karabinierským, ale písmena CC jsou vyměněna za GdiF. Mají v posledních letech také europroužek.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

AM letectvo
CC carabinieri
CFS Státní ochrana lesů
CP Pobřežní stráž a Přístavní kapitanitura
CR Italský Červený kříž
EI Branná moc
GdiF FInanční stráž
MM Námořnictvo
SMOM Suverénní vojenský řád maltézský
VF Hasiči

Italian guarda di finanza.jpg