Přeskočit na obsah

Srdov (České středohoří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Srdov
Brník, Srdov a Oblík z Milé
Brník, Srdov a Oblík z Milé

Vrchol483[1] m n. m.
Prominence110 m ↓ sedlo s Oblíkem
Izolace1 km → Oblík
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Českého středohoří
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Milešovské středohoří / Ranské středohoří / Chožovská vrchovina / Oblická část
Souřadnice
Srdov
Srdov
Horninanefelinit
PovodíOhře
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Srdov (místně zvaný také Dědek[2]) je výrazný nefelinitový vrch v Českém středohoří, který se nachází v katastrálním území Charvatce u Loun asi sedm kilometrů severovýchodně od Loun, v Chožovském středohoří (Ranské středohoří). Společně s Brníkem a Oblíkem tvoří trojici výrazných solitérních vrchů, jež stojí seřazeny v řadě vedle sebe v severovýchodním–jihozápadním směru. S Brníkem tvoří dvojvrší místně zvané Dědek a Bába.[2]

Neovulkanický suk z olivinického nefelinitu vznikl vypreparováním žíly z okolních křídových slínovců, které jako zvětraliny tvoří soliflukční plášť na úpatí. Na příkrých svazích se vyskytují drobné skalky, balvanové proudy a hranáčové osypy.[3]

Ochrana přírody

[editovat | editovat zdroj]

Vrch Srdov leží v Evropsky významné lokalitě Oblík – Srdov – Brník v Chráněné krajinné oblasti České středohoří o celkové rozloze 335 hektarů. Předmětem ochrany jsou zde významné lokality s xerotermními společenstvy vzácných teplomilných rostlin a živočichů.

Z vrcholu je za dobré viditelnosti, tak jako je tomu u mnoha jiných vrchů v Českém středohoří, kruhový rozhled. Nevede na něj žádná turisticky značená trasa.[4] Trojice vrchů je v rovinatém terénu dolního Poohří viditelná z velké dálky.

Fotogalerie

[editovat | editovat zdroj]
  1. Geoprohlížeč: Prohlížecí služba WMS-ZABAGED® [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. 
  2. a b JANEČKOVÁ, Petra. Floristický výzkum chráněných druhů na agrárních valech v okolí Srdova a Brníku v Lounském středohoří. Severočeskou přírodou. 2008, čís. 39. 
  3. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Srdov, s. 412. 
  4. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-11-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]