Square Louvois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Square Louvois
Fontána uprostřed parku
Fontána uprostřed parku
Umístění
StátFrancieFrancie Francie
MěstoPaříž
Obvod2. obvod
ČtvrťVivienne
Poloha
Historie
Pojmenováno poFrançois Michel Le Tellier de Louvois
Další údaje
PSČ75002
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Square Louvois je square v Paříži ve 2. obvodu. Spolu se Square Jacques-Bidault, jsou to jediné dvě zelené plochy v tomto městském obvodu. Náměstí bylo pojmenováno po bývalém paláci markýze Françoise Michela Le Tellier de Louvois (1641-1691), ministra Ludvíka XIV.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Náměstí se nachází na místě operního domu, který v letech 1794-1820 sloužil Pařížské opeře. V roce 1820 byl u východu z opery zavražděn Charles Ferdinand d'Artois, synovec Ludvíka XVIII. a druhorozený syn budoucího krále Karla X. Budova byla proto zbořena a na místo ní měla vzniknout kaple. K její výstavbě však nedošlo kvůli Červencové revoluci roku 1830. V roce 1839 zde bylo vytvořeno náměstí pod jménem Place Richelieu. V roce 1844 vytvořil uprostřed náměstí francouzský architekt Louis Visconti Louvoisovu fontánu na příkaz krále Ludvíka Filipa.

Náměstí prošlo úpravou během přestavby Paříže za vlády Napoleona III. Architekt Gabriel-Jean-Antoine Davioud a inženýr Jean-Charles Alphand jej přeměnili na park o rozloze 1925 m2, který byl slavnostně otevřen 15. srpna 1859.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Square je obklopeno ulicemi Rue de Louvois na severu, Rue de Richelieu na východě (budovou Francouzské národní knihovny), Rue Rameau na jihu a Rue Lulli na západě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Square Louvois na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]