Společnost Thule

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svastika, symbol skupiny

Společnost Thule (německy Thule-Gesellschaft, pravým jménem Studiengruppe für germanisches Altertum, doslovně česky „Studijní skupina pro germánský starověk“) byla německá skupina okultistů založená roku 1918 německým šlechticem Rudolfem von Sebottendorfem.

Zabývala se magií (silou Vril – všeprostupující energií, kterou může zasvěcenec ovládat pomocí magické hůlky), záležitostmi týkající se Atlantidy a runovou symbolikou. Sehrála podstatnou roli během období nacismu, existuje přímá souvislost mezi Thule a použitím symbolu svastiky jakožto hákového kříže NSDAP (svastika byla původně znakem této společnosti). Použití symbolů runové abecedy na uniformách příslušníků jednotky SS má patrně též spojitost s existencí skupiny Thule. Členy společnosti byli pozdější funkcionáři NSDAP Dietrich Eckart, Gottfried Feder, Hans Frank, Rudolf Hess a Alfred Rosenberg. Často se tvrdí, že samotný Hitler byl členem této společnosti, ale tyto informace jsou nepodložené.[zdroj?]

Samotné slovo Thule (řecky Θούλη, latinsky Thula) je název bájného severského ostrova, který je znám i jiným jménem – Hyperborea. Tento ostrov byl údajně objeven Pýthéem z Massilie v roce 300 před naším letopočtem. Z pohledu nacistické esoteriky byl ostrov Thule chápán jako místo, ze kterého vzešla árijská rasa.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]