Vril

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vril je pojem, který přinesl na svět anglický politik, básník a spisovatel Edward Bulwer-Lytton (1803-1873), který napsal knihu The Coming Race (Přicházející rasa), kde popisuje velmi vyspělou rasu v podzemí, kam se náhodou dostal spolu s přítelem při průzkumném bádání. Kniha je psaná tak přesvědčivě, že ji mnoho čtenářů začalo považovat za pravdivou výpověď. Navíc inspirovala několik lidí až tak, že se stala základem tajných společností.

O skutečném významu slova Vril můžeme jen diskutovat. Ještě před zveřejněním již zmíněné knihy The Coming Race je důležité říct, že obsah tohoto pojmu se zakomponoval do něčeho, co se nazývá „nacistický okultismus“, který byl spojován s Třetí říší a který není známý většině lidem.

Teorie duté Země[editovat | editovat zdroj]

Nosným pilířem pojmu Vril je tajemná síla, pomocí které se z člověka může stát nadčlověk (Übermensch) spojením s nadpřirozenými silami. Tajná společnost Vril byla ženská a její hlavní postavou byla Vídeňanka Marie Orsitsch. Zmínku o ní napsali autoři Bergier a Pauwels v knize Aufbruch ins dritte Jahrtausend: von der Zukunft der phantastischen Vernunft.

Adolf Hitler a okultní skupiny okolo něho věřili v existenci rasy v podzemí, kterou nazývali jako „Árijská“ a která tu kdysi dávno zanechala svůj znak – hákový kříž (svastiku), který se vyskytuje v hinduismu, v dávném starověku u Indiánů a i na jiných místech.

Nacistické expedice[editovat | editovat zdroj]

Třetí říše podnikala i expedice do Amazonie, o čemž píše německý novinář Karl Brugger ve své knize Die Chronik von Akakor. Konspirační teoretici často na potvrzení možné existence nacistické základny na Antarktidě (Schwabenland) uvádějí fakt, že vláda USA vyslala vojsko o rozsahu 4700 mužů, 13 lodí a mnoho letadel do Antarktidy rok potom, co skončila druhá světová válka. Operaci pod názvem High Jump vedl admirál Byrd a vláda oficiálně tvrdí, že se jednalo „o vojenské cvičení“.