Spiclypeus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSpiclypeus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 76,2 - 75,2 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Lebka spiklypea ve Vídni
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Marginocephalia
Infrařád Ceratopsia
Čeleď Ceratopsidae
Podčeleď Chasmosaurinae
Rod Spiclypeus
Mallon et al., 2016
Binomické jméno
Spiclypeus shipporum
Mallon et al., 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spiclypeus ("štít s bodci") byl rod býložravého ceratopsidního dinosaura, který žil v období geologického stupně svrchní křídy kampánu asi před 76–75 milióny let. Fosilie tohoto dinosaura byly objeveny v centrální Montaně (USA), v sedimentech souvrství Judith River. Byl objeven komerčními sběrateli na pozemku bývalého jaderného fyzika Billa D. Shippa v roce 2005.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento rohatý dinosaurus měl lebeční límec zdoben výraznými růžky, čemuž také vděčí za své rodové jméno. Dosahoval délky kolem 5–6 metrů a hmotnosti asi 3 tuny. Typový druh S. shipporum byl popsán paleontologem Jordanem Mallonem a jeho kolegy v roce 2016. Blízce příbuznými rody jsou Pentaceratops, Kosmoceratops a Vagaceratops.

Infekce[editovat | editovat zdroj]

Výzkum odhalil stopy infekce v lebečním límci a levé přední končetině dinosaura. Rozsah zasažené tkáně svědčí o tom, že dinosaurus musel trpět bolestí a sníženou pohyblivostí nejméně několik let. Přesto se dožil věku přinejmenším deseti let, jak ukázala histologie fosilních kostí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jordan C. Mallon, Christopher J. Ott, Peter L. Larson, Edward M. Iuliano and David C. Evans (2016). "Spiclypeus shipporum gen. et sp. nov., a Boldly Audacious New Chasmosaurine Ceratopsid (Dinosauria: Ornithischia) from the Judith River Formation (Upper Cretaceous: Campanian) of Montana, USA". PLoS ONE 11 (5): e0154218. doi:10.1371/journal.pone.0154218.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]