Špičácký tunel: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Řádek 47: Řádek 47:


[[Kategorie:Železniční tunely v Česku]]
[[Kategorie:Železniční tunely v Česku]]
[[Kategorie:Doprava v Plzeňském kraji]]
[[Kategorie:Doprava v okrese Klatovy]]
[[Kategorie:Železná Ruda]]
[[Kategorie:Železná Ruda]]

Verze z 26. 9. 2012, 10:38

Šablona:Infobox Železniční tunel

Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načístpřidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Špičácký tunel je železniční tunel na trati Železná Ruda – Klatovy, mezi stanicí Špičák a zastávkou Brčálník. Byl postaven v letech 18741876, slavnostně otevřen byl v roce 1877. Má délku 1747 m a až do roku 2007 byl nejdelším železničním tunelem v Česku. Poté byl předstižen Březenským tunelem, který je o 11 m delší.

Vede pod Špičáckým sedlem na východním svahu hory Špičák. Na stavbě se podíleli dělníci z nejrůznějších zemí tehdejšího Rakouska-Uherska (z Bosny, Dalmácie, Chorvatska, Tyrol). Při stavbě jich několik desítek zahynulo. Pohřbíváni byli na hřbitov Barabů, který se nachází asi 100 m za kapličkou svatého Antonína a svaté Barbory. Kaple stojí pod železniční zastávkou Železná Ruda – město, při silnici směrem na Špičák a pochází z let 18361839. V ní se odehrávaly pohřební obřady dělníků, je zasvěcena svaté Barboře, patronce horníků.

Související články

Externí odkazy