Březenský tunel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Březenský tunel
Vjezd u Droužkovic
Základní informace
Stát ČeskoČesko Česko
Provozní délka 1 758 m
Výstavba
Lokalizace
Souřadnice
Březenský tunel
Březenský tunel
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Březenský tunel je nejdelší železniční tunel v České republice, nachází se na železniční trati Lužná u Rakovníka – Žatec – Chomutov v blízkosti obce Březno.

Tunel uvedený do provozu 1. dubna 2007 se nachází na nově vybudované přeložce úseku Březno u ChomutovaChomutov trati 124 z Lužné u Rakovníka do Žatce. Celkově bylo z důvodu uvolnění hnědouhelných ložisek firmě Severočeské doly přeloženo 7,1 km trati.[1]

Březenský tunel je se svými 1758 metry[2] v současnosti nejdelším železničním tunelem v České republice, druhý nejdelší, Špičácký tunel z roku 1877 je o 11 metrů kratší.[3] Oba tunely jsou jednokolejné a neelektrifikované.

Po obou stranách tunelu se nacházejí pochozí stezky, na jedné straně s výklenky každých 20 metrů. Tunel je obsluhován z nově zřízených účelových komunikací vedených k oběma portálům.

Stavební práce[editovat | editovat zdroj]

Tunel byl budován za pomoci dvou metod: metodou obvodového vrubu s předklenbou a sekvenční metodou. V případě metody obvodového vrubu s předklenbou se jednalo o její první využití ve střední Evropě.[1] V roce 2003 došlo v průběhu ražby ve vzdálenosti 860 m od vjezdového portálu k závalu o délce 72 metrů. Po téměř dvouletém přerušení stavby byl tunel znovu proražen a v místě závalu byla z povrchu vyhloubena šachta, která byla následně přebudována na únikový východ.[2]

Projektantem tunelu byl Ing. Roman Smida a autorem návrhu vjezdových portálu Ing. arch. Petr Šafránek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b RED. Silnice Železnice [online]. 19. 10. 2008, rev. 24. 11. 2008 [cit. 2009-02-13]. Dostupné online. (čeština) 
  2. a b SUDOP PRAHA A.S. Projekty a realizace : Březenský tunel na přeložce trati Březnou u Chomutova - Chomutov [online]. Praha: 2007 [cit. 2009-02-13]. Dostupné online. (čeština) 
  3. VODĚROVÁ, Hana. Špičácký tunel a jeho historie [online]. Plzeň: Vítaný host : Čtvrtletník příznivců Plzeňského kraje, Léto 2008 [cit. 2009-02-13]. Dostupné online. (čeština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]