Nátrubek (hudba): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m verze 19031131 uživatele Mormegil (diskuse) zrušena: Však jsem tam dal hvězdičku, ne mezeru; protože to není ani nástroj, jen část, přitom patří do žesťů: Je definiční.
značka: revertováno
m verze 19033912 uživatele Oashi (diskuse) zrušena: nevím, co je to „definiční“, WP:KAT nic takového neobsahuje, podle něj se hvězdička používá na metakategorie; pokud chcete udělat jinou strukturu kategorií, jen do toho (např. cojávím Kategorie:Politika vs Kategorie:Politici), ale neničte abecední řazení v jedné kategorii, to pak nikdo nenajde nic
značka: vrácení zpět
Řádek 6: Řádek 6:


{{pahýl}}
{{pahýl}}

{{portály|Hudba}}
{{portály|Hudba}}

[[Kategorie:Stavba a příslušenství hudebních nástrojů]]
[[Kategorie:Stavba a příslušenství hudebních nástrojů]]
[[Kategorie:Žesťové nástroje|*]]
[[Kategorie:Žesťové nástroje]]

Verze z 5. 10. 2020, 09:28

Nátrubek trumpety

Nátrubek nebo také náustek je kovový nástavec žesťových hudebních nástrojů. Hráč vytváří tóny chvěním svých rtů a současně foukáním do nátrubku. Čím jsou rty napjatější, tedy čím větší je tlak vzduchu překonávajícího úzkou škvíru mezi sevřenými rty, tím vyšší tón zazní. Ke hraní nejvyšších tónů je třeba dobré techniky nátisku. Naopak tóny pod standardním rozsahem nástroje, tzv. „pedálové“, vyžadují téměř otevřená ústa.

Nátrubek může mít různé velikosti a tvary, např. „kotlíkové“ nátrubky (trubka, pozoun, tuba) či nátrubek „nálevkový“ (zejména lesní roh). Obecně čím níže znějící nástroj, tím větší nátrubek. Žesťové nástroje jsou definovány právě tím, že mají nátrubek, takže kupř. alpský roh mezi ně patří také, ač je ze dřeva.