Konkubinát: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
-upozornění, kuběna přesměrováno na Jiřího K.
m odkazy
Řádek 1: Řádek 1:
'''Konkubinát''' je historický a církevně-právní název pro soužití muže a ženy, které se podobá [[manželství]], ale partneři neuzavřeli [[Svatba|sňatek]]. '''Konkubína''', zastarale '''kuběna''' nebo '''souložnice''', je [[žena]] žijící s [[muž]]em v takovém soužití. Podobně jako [[manželství]] může mít konkubinát formu [[polygamie|polygamickou]] nebo [[monogamie|monogamickou]]. Monogamické formě konkubinátu odpovídá v moderní společnosti tzv. '''nesezdané soužití''', tedy soužití muže a ženy mimo [[manželství]], ačkoli obvykle již bez negativního chápání ze strany společnosti.
'''Konkubinát''' je historický a církevně-právní název pro soužití muže a ženy, které se podobá [[manželství]], ale partneři neuzavřeli [[Svatba|sňatek]]. '''Konkubína''', zastarale '''kuběna''' nebo '''souložnice''', je [[žena]] žijící s [[muž]]em v takovém soužití. Podobně jako manželství může mít konkubinát formu [[polygamie|polygamickou]] nebo [[monogamie|monogamickou]]. Monogamické formě konkubinátu odpovídá v moderní společnosti tzv. [[nesezdané soužití]], tedy soužití muže a ženy mimo manželství, ačkoli obvykle již bez negativního chápání ze strany společnosti.


V tradičních společnostech konzervativního charakteru byla žena žijící v konkubinátě často považována za společensky méněcennou vůči ženě žijící v řádném [[manželství]]. V některých jiných kulturách měl muž, zejména vyššího sociálního postavení, právo mít vedle manželky nebo manželek i konkubíny.
V tradičních společnostech konzervativního charakteru byla žena žijící v konkubinátě často považována za společensky méněcennou vůči ženě žijící v řádném manželství. V některých jiných kulturách měl muž, zejména vyššího sociálního postavení, právo mít vedle manželky nebo manželek i konkubíny.


Z hlediska [[Kanonické právo|kanonického práva]] katolické církve je konkubinátem i soužití v manželství uzavřeném pouze občansky, ale nikoli církevně. V zemích, kde církev nemá právo uzavírat sňatky platné z hlediska civilního práva, proto katoličtí manželé uzavírají sňatek nadvakrát: občanský před úřadem a církevní před knězem. Tak tomu bylo i v Česku do roku 1992.
Z hlediska [[Kanonické právo|kanonického práva]] katolické církve je konkubinátem i soužití v manželství uzavřeném pouze občansky, ale nikoli [[Církevní sňatek|církevně]]. V zemích, kde církev nemá právo uzavírat sňatky platné z hlediska civilního práva, proto katoličtí manželé uzavírají sňatek nadvakrát: občanský před úřadem a církevní před knězem. Tak tomu bylo i v Česku do roku 1992.


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 16. 6. 2019, 14:31

Konkubinát je historický a církevně-právní název pro soužití muže a ženy, které se podobá manželství, ale partneři neuzavřeli sňatek. Konkubína, zastarale kuběna nebo souložnice, je žena žijící s mužem v takovém soužití. Podobně jako manželství může mít konkubinát formu polygamickou nebo monogamickou. Monogamické formě konkubinátu odpovídá v moderní společnosti tzv. nesezdané soužití, tedy soužití muže a ženy mimo manželství, ačkoli obvykle již bez negativního chápání ze strany společnosti.

V tradičních společnostech konzervativního charakteru byla žena žijící v konkubinátě často považována za společensky méněcennou vůči ženě žijící v řádném manželství. V některých jiných kulturách měl muž, zejména vyššího sociálního postavení, právo mít vedle manželky nebo manželek i konkubíny.

Z hlediska kanonického práva katolické církve je konkubinátem i soužití v manželství uzavřeném pouze občansky, ale nikoli církevně. V zemích, kde církev nemá právo uzavírat sňatky platné z hlediska civilního práva, proto katoličtí manželé uzavírají sňatek nadvakrát: občanský před úřadem a církevní před knězem. Tak tomu bylo i v Česku do roku 1992.

Odkazy

Související články

Externí odkazy