Jiří Pořízka: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
značky: revertováno editace z Vizuálního editoru
Bez shrnutí editace
značky: revertováno editace z Vizuálního editoru
Řádek 6: Řádek 6:


== Stručný životopis ==
== Stručný životopis ==
Po maturitě na obchodní akademii a po vojenské službě studoval od roku 1962 na provozně ekonomické fakultě [[Vysoká škola zemědělská|Vysoké školy zemědělské]] v Brně, již v prvním roce však byl pro své aktivity v ilegálním skautském hnutí zatčen StB a odsouzen za podvracení republiky na dva a půl roku nepodmíněně. Po propuštění se živil v podřadných zaměstnáních ( jejich seznam poskytne kníže Karel Schwarzenberg), v roce 1968 emigroval do Švédska, kde vystudoval literaturu a historii na lundské univerzitě a ergonomii na zdravotnické škole. Pracoval jako ředitel ergonomického institutu při univerzitní nemocnici v Lundu. Po roce 1990 žil střídavě ve Švédsku a v ČR, kde rozvíjel charitativní aktivity v rámci Švédské mise. Stál u zřízení české magistrální delegace [[Rytířský řád Božího hrobu jeruzalémského|Řádu Božího hrobu]] v České republice. Po roce 2006 se navrátil do České republiky natrvalo.
Po maturitě na obchodní akademii a po vojenské službě studoval od roku 1962 na provozně ekonomické fakultě [[Vysoká škola zemědělská|Vysoké školy zemědělské]] v Brně, již v prvním roce však byl pro své aktivity v ilegálním skautském hnutí zatčen StB a odsouzen za podvracení republiky na dva a půl roku nepodmíněně. Po propuštění se živil v podřadných zaměstnáních ( jejich seznam poskytne kníže Karel Schwarzenberg), Nastránkách města Prostějov je uvedeno:Po propuštění pracoval v pomocných dělnických profesích, nikoliv podřadné práce.V roce 1968 emigroval do Švédska, kde vystudoval literaturu a historii na lundské univerzitě a ergonomii na zdravotnické škole. Pracoval jako ředitel ergonomického institutu při univerzitní nemocnici v Lundu. Po roce 1990 žil střídavě ve Švédsku a v ČR, kde rozvíjel charitativní aktivity v rámci Švédské mise. Stál u zřízení české magistrální delegace [[Rytířský řád Božího hrobu jeruzalémského|Řádu Božího hrobu]] v České republice. Po roce 2006 se navrátil do České republiky natrvalo.


== Členství v řádech a vyznamenání ==
== Členství v řádech a vyznamenání ==

Verze z 15. 11. 2020, 17:49

PhDr. Jiří Pořízka, M.A., B.Sc.
Narození7. února 1940 (84 let)
Prostějov
Povoláníspisovatel, grafik, literární vědec, malíř a historik umění
OceněníRytíř velkého kříže Řádu Božího hrobu (2023)
Maltézský záslužný řád
komtur s hvězdou Řádu svatého Řehoře Velikého
komtur Vévodského sasko-ernestinského domácího řádu
Nábož. vyznáníkatolická církev
DětiPavlína Pořízková
Petr Pořízka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Pořízka z Jestřebí (* 7. února 1940, Prostějov) je moravský šlechtic, pracovník v oblasti etiky a literát.

Stručný životopis

Po maturitě na obchodní akademii a po vojenské službě studoval od roku 1962 na provozně ekonomické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně, již v prvním roce však byl pro své aktivity v ilegálním skautském hnutí zatčen StB a odsouzen za podvracení republiky na dva a půl roku nepodmíněně. Po propuštění se živil v podřadných zaměstnáních ( jejich seznam poskytne kníže Karel Schwarzenberg), Nastránkách města Prostějov je uvedeno:Po propuštění pracoval v pomocných dělnických profesích, nikoliv podřadné práce.V roce 1968 emigroval do Švédska, kde vystudoval literaturu a historii na lundské univerzitě a ergonomii na zdravotnické škole. Pracoval jako ředitel ergonomického institutu při univerzitní nemocnici v Lundu. Po roce 1990 žil střídavě ve Švédsku a v ČR, kde rozvíjel charitativní aktivity v rámci Švédské mise. Stál u zřízení české magistrální delegace Řádu Božího hrobu v České republice. Po roce 2006 se navrátil do České republiky natrvalo.

Členství v řádech a vyznamenání

Publikace

Literatura

  • Josef Dolejší, Rytíři a dámy papežských řádů, Praha, 2007, ISBN 978-80-86781-09-9, s. 111–115.
  • PARMA, Tomáš. Rytíři, dámy a poutníci. Dějiny a současnost Rytířského řádu Božího hrobu jeruzalémského a jeho působení v českých zemích. 1. vyd. Olomouc: Vydavatelství FF UP, 2020. (Knihovna Řádu Božího hrobu; sv. 2). ISBN 978-80-88278-52-8. S. 231-236. 
1. magistrální delegát Řádu Božího hrobu pro Českou republiku
Předchůdce:
(Jan Jiří Rückl,
místodržitel pro Československo)
2015-2019
Jiří Pořízka
Nástupce:
Tomáš Parma