Arpádovci: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 7 lety
m
 
== Dějiny rodu 9.-10. století ==
Při cestě do Karpat [[Almoš]] zemřel a vládu převzal jeho syn [[Arpád]]. Poté co se na novém území dostatečně usadil, začal podnikat mnoho válečných nájezdů na ostatní státy. Jeho výboje vedly přes [[Itálii]] do [[Německa]], [[Francie]] a [[Španělska]]. Od roku [[917]] začali [[Maďaři]] podnikat výboje do několika zemí součastněsoučasně, což zapříčinilo její rozpad. V zemi tak existovalo tři až pět [[kmenových svazů]] a pouze jedním z nich byl náčelníkem [[Arpád]].
 
Po smrti [[Arpáda]] stanul v čele maďarských kmenů jeho syn [[Zoltán]], který vládl v letech 907 až 948. Snažil se pokračovat v otcových nájezdech.
 
Jeho syn [[Géza]] (972 až 997) se naopak snažil o obnovení vztahu s ostatními zeměmi. Poslal vyslance k římskému císaři [[Ottovi I.]] (973). Také se nechal i s celou jeho rodinou pokřtít a stal se tak prvním křesťanem v rodě. [[Křesťanství]] se pak začalo pozvolna šířit i do dalších koutů země. Rozšířil své panství o malá území na dnešním [[Slovensku]].
 
== 11. století ==
Po [[Gézovi]] nastoupil jeho syn [[Štěpán]], který byl také křesťan. Musel se postavit vzpouře ze svých vlastních řad, kde jiný možný nástupce trůnu [[Koppány]] napadl jeho pravomoc být dalším vládcem. Poté zajistil celkové sjednocení země a vydobyl si dobré vztahy s římským císařem [[Ottou III.]] a papežem [[Silvestrem II.]] Díky tomu získal roku [[1000]] královskou korunu a povolení zřídit [[arcibiskupství]] v [[Ostřihomi]]. Zavedl také nové administrativní zřízení státu tím, že ho rozdělil na jednotlivé kraje, zřídil novou církevní organizaci se dvěma arcibiskupy a několika biskupy.

Navigační menu