Děkabristé: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 98 bajtů ,  před 9 lety
Řadové vojáky čekal trest, reálně často trest smrti, viz Šedivý 179 - 180
m (r2.7.2+) (Robot: Přidávám ca:Revolta decabrista)
(Řadové vojáky čekal trest, reálně často trest smrti, viz Šedivý 179 - 180)
V prosinci (odtud jejich název – prosinec je rusky декабрь [''děkabr'']) roku [[1825]] se skupiny mladých šlechticů a důstojníků shromáždily na náměstí Senátu v [[Petrohrad|Petrohradě]]. Ruský [[car]] [[Alexandr I. Pavlovič|Alexandr I.]] zemřel, a právě tento den měl nový car [[Mikuláš I. Pavlovič|Mikuláš I.]] složit přísahu. Děkabristé měli v úmyslu zmocnit se s pomocí vojenského spiknutí vlády nad zemí, '''sesadit cara a přeměnit Rusko na [[konstituční monarchie|konstituční monarchii]], či dokonce [[republika|republiku]].''' Vůdci povstání byli obdivovatelé [[Velká francouzská revoluce|Francouzské revoluce]] a jejich ideologických vůdce, plukovník Pavel Pestel, dokonce otevřeně prosazoval vyvraždění celé carské rodiny včetně žen a dětí. Mnoho řadových vojáků však nemělo tušení o radikálních cílech a politických ambicích svých velitelů a domnívali se, že jde jen o podporu nároků [[velkovévoda Konstantin Pavlovič|velkovévody Konstantina Pavloviče]] na ruský trůn v dynastickém sporu.
 
Car Mikuláš I. se třikrát pokoušel s povstalci vyjednávat, ale ti jakékoli tyto pokusy odmítali a odpovídali na ně palbou, přičemž zastřelili hrdinu [[napoleonské války|napoleonských válek]] [[Michail Miloradovič|hraběte Miloradoviče]]. Při selhání pokusů o vyjednávání carská vláda potlačila vzpouru silou.<ref>http://monarchistcrusade.webs.com/apps/blog/show/6496192</ref> Povstalci nebyli příliš dobře organizováni - velitel povstání Trubeckoj se nedostavil. Nenašli ani spojence v jiných městech a proto měl tento pokus jen malou naději na úspěch. Povstání bylo proto potlačeno, z jeho vůdců bylo pět popraveno, další byli posláni do vyhnanství na [[Sibiř]] a zbaveni svých důstojnických hodností. Běžní vojáci však nijak potrestáni nebyli, protože jen poslouchali rozkazy svých nadřízených.
Na řadové povstalce čekal běh podél řady asi tisíce vojáků, kteří je švihali železnými pruty.
 
== Literatura ==
NEČKINA, M. V. ''Povstání děkabristů roku 1825''.[přeložili Václav Čejchan, Eva Čejchanová]. 1. vyd. Praha : Státní nakladatelství politické literatury, 1953. 221 s.
 
Šedivý, Jaroslav. "Děkabristé - Anatomie nezdařeného převratu". Volvox globator. 2000
<references/>
 
62

editací

Navigační menu