Anglické regiony: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 17 bajtů ,  před 8 lety
m
linky, styl
m (chybně zapsaná šablona (a případně náhrada pahýlu))
m (linky, styl)
}}
 
'''Regiony''' jsoupředstavují v současnosti nejvyšší úrovníúroveň samosprávních celků [[Anglie]]. Pouze v čele [[Londýn]]a stojí přímo volené zastupitelstvo.
 
== Historie ==
V druhé polovině prvního milénia došlo k rozdělní Anglie na jednotlivá království ([[Kent]], [[Sussex]], [[Wessex]], [[Essex]], [[East Anglia]], [[Mercia]] a [[Northumbria]]) zhruba odpovídalo současnému členění na regiony. V době protektorátu [[Oliver Cromwell|Olivera Cromwella]] byla Anglie spravována podobným regionálním způsobem.
 
V druhé polovině prvního milénia rozdělní Anglie na jednotlivá království ([[Kent]], [[Sussex]], [[Wessex]], [[Essex]], [[East Anglia]], [[Mercia]] a [[Northumbria]]) zhruba odpovídalo současnému členění na regiony. V době protektorátu [[Oliver Cromwell|Olivera Cromwella]] byla Anglie spravována podobným regionálním způsobem.
 
Rozdělením Anglie na administrativní části bylo zvažováno krátce před [[První světová válka|první světovou válkou]]. Roku [[1912]] prošel [[Parlament Velké Británie|parlamentem]] zákon, který měl ustanovit parlament v [[Irsko|Irsku]] a součástí rozpravy byla i úvaha o podobné strukturalizaci [[Spojené království|Velké Británie]]. V polovině téhož roku [[Winston Churchill]] představil svou vizi o vytvoření 10 až 12 regionálních parlamentů v rámci Velké Británie. Ačkoli k jejich ustavení nedošlo, myšlenka o regionálním členění Anglie byla přijata.

Navigační menu