Anglické metropolitní distrikty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Metropolitní distrikty
Kategorie Distrikty
Umístění Metropolitní hrabství
Vytvořeno 1. dubna 1974
Počet 36 (2008)
Možný status město
distrikt
Počet obyvatel 0,1 - 1,1 milionu

Metropolitní distrikty jsou jednou z úrovní anglické samosprávy, zahrnující oblasti v metropolitních hrabstvích. Byly vytvořeny zákonem o místní samosprávě z roku 1972 a jejich platnost se datuje od 1. dubna 1974. Pokrývají šest největších městských aglomerací mimo Londýn. Tyto distrikty nahradily původní distrikty hrabství, municipální, městské a venkovské distrikty.

Původně byly součástí dvoustupňové struktury samosprávy a mezi radami distriktů a nadřízených metropolitních hrabství existovalo rozdělení pravomocí nad správou jednotlivých oblastí veřejného života. Od roku 1986 kdy byly zrušeny rady nadřazených metropolitních hrabství, jsou tyto distrikty samostatnými správními celky. Některé činnosti byly přeneseny na rady jednotlivých distriktů, zatímco jiné, i když patří do jejich pravomocí, jsou zabezpečovány společnými organizacemi na území hrabství.

Současné (36) metropolitní distrikty:

Metropolitní hrabství Metropolitní distrikty
Velký Manchester Manchester, Salford, Bolton, Bury, Oldham, Rochdale, Stockport, Tameside, Trafford, Wigan
Merseyside Liverpool, Knowsley, Sefton, St Helens, Wirral
South Yorkshire Sheffield, Barnsley, Doncaster, Rotherham
Tyne and Wear Newcastle upon Tyne, Sunderland, Gateshead, South Tyneside, North Tyneside
West Midlands Birmingham, Coventry, Wolverhampton, Dudley, Sandwell, Solihull, Walsall
West Yorkshire Leeds, Bradford, Wakefield, Calderdale, Kirklees


V oblasti Londýna existovalo 28 metropolitních distriktů v letech 19001965. Byly součástí hrabství Londýn. Roku 1965 bylo toto hrabství zrušeno a byl vytvořen mnohem větší správní celek Velký Londýn, který byl rozdělen na 32 městských obvody, které v současnosti tvoří jednu úroveň dvoustupňové struktury místní samosprávy v oblasti Londýna (obdoba původního postavení metropolitních distriktů do zrušení rad hrabství).