Znělec: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ZéroBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (robot přidal: sv:Fonolit
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Aegirine-phonolite2-2005.jpg|thumb|Znělec]]
[[Soubor:Aegirine-phonolite2-2005.jpg|thumb|Znělec]]
'''Znělec''' (též '''fonolit''') je výlevná [[magmatická hornina]] světle šedé až nazelenalé barvy. Obvykle obsahuje značný podíl živcových hornin a [[živec|živce]] (s větším obsahem alkalických prvků), v menší míře [[plagioklas]]y. Název souvisí s tím, že při úderu znělcové kameny vydávají znělý zvuk. Používá se mj. pro výrobu dlažby, lze jej použít i pro výrobu tmavého znělcového [[sklo|skla]].
'''Znělec''' (též '''fonolit''') je výlevná [[magmatická hornina]] světle šedé až nazelenalé barvy. Obvykle obsahuje značný podíl bílkovin a [[živec|živce]] (s větším obsahem alkalických prvků), v menší míře [[plagioklas]]y. Název souvisí s tím, že při úderu znělcové kameny vydávají znělý zvuk. Používá se mj. pro výrobu dlažby, lze jej použít i pro výrobu tmavého znělcového [[sklo|skla]].


Rozpadá se tence deskovitou odlučností. Těží se pro [[štěrk]].
Rozpadá se tence deskovitou odlučností. Těží se pro [[štěrk]].

Verze z 6. 12. 2011, 15:06

Znělec

Znělec (též fonolit) je výlevná magmatická hornina světle šedé až nazelenalé barvy. Obvykle obsahuje značný podíl bílkovin a živce (s větším obsahem alkalických prvků), v menší míře plagioklasy. Název souvisí s tím, že při úderu znělcové kameny vydávají znělý zvuk. Používá se mj. pro výrobu dlažby, lze jej použít i pro výrobu tmavého znělcového skla.

Rozpadá se tence deskovitou odlučností. Těží se pro štěrk.

Vznik

Znělec je neobvyklý v tom, že se formuje z vysoce křemičitě nenasycených tavenin při nízkém stupni částečného tavení (méně než 10 %) vysoce hliníkových hornin zemské kůry jako je tonalit, monzonit a přeměněné horniny. Slabé natavení takových hornin uvolňuje hliník, draslík, sodík a vápník tavením živce s účastí mafických minerálů. Tavenina je podsycená oxidem křemičitým (křemenem), tj. ztuhlá hornina neobsahuje krystaly.

Výskyt znělce je spojen s několika druhy geologických procesů a tektonických jevů, které mohou vést k tavení s potřebnými vlastnostmi. Patří sem pevninský vulkanismus horkých skvrn, jaký se může formovat nad plášťovými plumami přikrytými tlustou pevninskou zemskou kůrou. Žuly typu A a zásadité vulkanické provincie se obvykle spojují se znělcem. Znělce mohou také vznikat částečným tavením spodních žulových desek v kolizních orogénních zónách.

Znělcové vrcholy v Česku

Šablona:Sisterlinks

Šablona:Pahýl - geologie