Mnohovesmír: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 342 bajtů ,  před 11 lety
rv poškození článku
Bez shrnutí editace
(rv poškození článku)
'''Mnohovesmír''' (též '''multivesmír''', v [[angličtina|angličtině]] ''multiverse'') je teorie o existenci mnoha paralelních [[vesmír]]ů. Jde o [[pojem]], který se používá:
Mohou alternativní vesmíry skutečně existovat?Již od dob starověkých civilizací lidé věřili ,že existují i další roviny bytí,jež obývají bohové a duchové.Ve vyšším rozměru bychom mohli mizet procházet zdmi atd.
Ve vědecké literatuře diskutujeme minimálně o 3 typech paralel.vesmíru
1)hyperprostor
2)multiverzum
3)kvantové paral.vesmíry
 
Ve '''[[věda|vědě]]''':
'''Hyperprostor''' diskutuje se o něm jako o paral.vesmíru,který má vyšší rozměry. Všichni víme,že žijeme ve 3 rozměrech(délka,šířka a výška.)Pokud existují vyšší rozměry,musí být menší než atom. Protože nikde ve vesmíru nevidíme,že by předměty náhle zmizely,proto musí být menší než atom. Co je to multiverzum'''?
* Mnohovesmír se objevuje jako důsledek některých [[kosmologie|kosmologických]] [[teorie|teorií]] nebo v jedné z interpretací [[kvantová teorie|kvantové teorie]].
Představte si na okamžik, že žijeme pouze ve dvourozměrném světě. Dalo by se to přirovnat ke kresbě na papíře, respektive stínů panáčků - obyvatel Plochozemě. Nyní si představte, co můžeme udělat, jestliže umíme používat třetí rozměr. Co je ale pro nás důležitější je možnost existence dvourozměrných světů „vedle sebe“ aniž by se jakkoli překrývali. Načrtnutý obrázek nám ukazuje jednu z možností, jak by takové multiverzum mohlo vypadat. Kolik si myslíte, že se vejde 2D vesmírů do 3D prostoru?
* Paralelní vesmíry – koncept, kdy známý vesmír je jen jedním z mnoha a mezi jednotlivými paralelními vesmíry lze nějakým způsobem cestovat ([[červí díra|červí díry]]). Existuje oprávněná domněnka, že pokud by opravdu existovalo více navzájem různých [[vesmír|vesmírů]], je možné, že by tyto jiné vesmíry mohly mít i odlišné [[příroda|přírodní]] ([[fyzika|fyzikální]], [[chemie|chemické]]) zákony, než má vesmír náš.
V teorii multiverza existuje spousta vesmírů, některé podobné našemu, jiné velmi rozdílné. Při náhodné velikosti konstant by jen nepatrná část vesmírů byla pohostinná pro život, některé by zkolabovaly velmi rychle, jinde by se vytvořily obří černé díry nebo by měly jiné „měřítko“. V další části by neexistovaly těžší prvky, ale pouze vodík s héliem. Celkově můžeme říci - podivné a nehostinné světy by to byly.
Ve '''fikci''' (především [[Science fiction|sci-fi]] a [[fantasy]] [[literatura|literatuře]]):
'''Kvantové vesmíry ''' .Je zde obsah hmoty-energie vesmíru tak malý a snad i nulový
* Ze [[Science fiction|sci-fi]] například [[Star Trek]], [[Červený trpaslík (seriál)|Červený trpaslík]], [[Stargate]]
* Z [[fantasy]] například [[Amber]], [[Letopisy Narnie|Narnie]]
* Ve fantasy je častý koncept existence dvou světů – „obyčejného“ a „fantasy“, bez vysvětlení zda se jedná o část většího počtu vesmírů.
* Mnohá z vysvětlení [[cestování časem]] zahrnují paralelní vesmíry:
** Když cestujete časem, ve skutečnosti skončíte v paralelním vesmíru identickým s naším vesmírem v příslušném čase.
** Když něco změníte v minulosti, rozdělíte vesmír na dva – před změnou a po změně.
 
{{Pahýl - astronomie}}
 
[[Kategorie:Vesmír]]
[[Kategorie:Science fiction]]
 
[[ar:متعدد الأكوان]]
[[bg:Мултивселена]]
[[ca:Multivers]]
[[en:Multiverse]]
[[eo:Multuniverso]]
[[es:Multiverso]]
[[et:Multiversum]]
[[fr:Multivers]]
[[he:יקום מקביל]]
[[it:Multiverso]]
[[ja:多元宇宙論]]
[[ko:다중 우주론]]
[[nl:Multiversum]]
[[pl:Wieloświat]]
[[pt:Multiverso (ciência)]]
[[ru:Мультивселенная]]
[[simple:Multiverse]]
[[sr:Мултиверзум]]
[[sv:Multiversum]]
[[th:สหภพ]]
[[ur:متعدد کائناتیں]]
[[vi:Đa vũ trụ]]
[[zh:平行宇宙]]

Navigační menu