Ofión: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 bajtů ,  před 10 lety
m
robot změnil: pt:Ofíon; kosmetické úpravy
m (robot změnil: id:Ofion)
m (robot změnil: pt:Ofíon; kosmetické úpravy)
V řecké [[mytologie|mytologii]] '''Ofión''' ([[starořečtina|starořecké]] Ὀφίων znamená „had“) také zvaný Ophion nebo Ophioneus vládl světu společně s [[Eurynomé]], než byli oba dva, podle některých zdrojů, svrženi [[Kronos|Kronem]] a [[Rhea|Rheou]].
 
Podle [[Pelasgický mýtus o stvoření světa|Pelasgického mýtu o stvoření světa]], se právě všichni [[Pelasgové]] zrodili z Ofióna, respektive z jeho zubů.
 
== Zdroje ==
 
V Heptamychii od [[Pherecydes ze Syrosu|Pherecydta ze Syrosu]] je první doložená zmínka o Ofiónovi.
[[Eusebius z Caesarei]] ve svém ''Praeparatio'' (1.10) [[Philo z Byblosu|Phila z Byblos]] převzal Ofióna od Féničanů.
 
== Interpretace ==
 
[[Robert Graves]] se ve své knize ''Řecké mýty'' pokusil zrekonstruovat [[Pelasgický mýtus o stvoření světa]], který zahrnuje báji o stvoření Ofióna bohyní Eurynomé, která povstala nahá z Chaosu. Protože Eurynomé nemohla najít oporu pro své nohy, oddělila od oblohy moře a začala tančit na jeho vlnách. Při tanci, kterým se pohybovala směrem k jihu, se za ní začal zvedat severní vítr, s kterým se dalo začít tvořit svět. Třením v dlaních stvořila z tohoto větru Ofióna, který se posléze začal ovíjet kolem božské Eurynomé a nakonec se s ní spojil. Z tohoto spojení vzniklo vejce všehomíra, které Eurynomé změněná na holubici vyseděla a které na její příkaz Ofión obtočil. Teprve pak vejce prasklo vedví a následně se z něj vylíhly všechny věci, které nás obklopují - slunce, měsíc, planety hvězdy, hory, řeky, stromy, rostliny a živočichové. Oba dva se poté usadili na hoře [[Olymp]]u, kde Ofión rozzlobil Eurynomé tvrzením, že celý svět je jeho dílem. Ta mu poté vykopla zuby, poranila ho patou na hlavě a zahnala do temných děr pod zemí.
 
== Literatura ==
* Robert Graves ([[1982]]) Řecké mýty - Odeon, [[Praha]].
 
[[ko:오피온]]
[[pl:Ofion]]
[[pt:OfionOfíon]]
[[ru:Офион]]
[[sr:Офион]]
171 095

editací

Navigační menu