Quartier du Petit-Montrouge: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 12 lety
m
typos
(založení článku)
 
m (typos)
 
== Název ==
Čtvrť byla pojmenována podle obce [[Montrouge]], která do těchto míst zasahovala do roku [[1860]]. Tehdy byla její menší část uvnitř [[pařížské hradby|městských hradeb]] připojena k Paříži a zbývající větší část zůstala jako samostanésamostatné město Montrouge, které tvoří [[předměstí]] Paříže. Odtud označení ''Petit-Montrouge'' neboli ''Malý Montrouge''). Čtvrť je také známá jako ''čtvrť Alésia'' podle ulice Alésia, která jí prochází, a stanice metra [[Alésia (stanice metra v Paříži)|Alésia]].
 
== Historie ==
Střed čtvrti tvoří křižovatka Alésia, kde se křížily dvě staré cesty, které vedly do [[Chartres]] a do [[Orléans]]. Síť ostatních více či méně navzájem kolmých ulic odráží pozdní [[urbanizace|urbanizaci]]. Ta nastala po roce [[1840]], kdy se zde začalo ve velkém stavět na volných pozemcích. Zastoupena je architektura období [[Druhé Francouzské císařství|Druhého císařství]], na jihu čtvrtě, převážně v pásmu bývalého opevnění, jsou stavby ze 30. let [[20. století]] a nacházejí se zde i stavby poválečné. Jedním z rysů čtvrti je výrazné zastoupení individuálního bydlení, které tvoří domky a vily se zahradami. Velké kancelářské nebo obytné komplexy se zde téměř nevyskytují, s výjimkou nejjižnější části sousedící s městem Montrouge.
 
Ve východní části čtvrtě byl uskutečněn piltotnípilotní projekt „''zelená čtvrť''“ (quartier vert), při kterém došlo k omezení automobilové dopravy a posílení veřejné dopravy a dále ke zvýšení veřejných zelených ploch. Tento experiment byl později aplikován i v dalších částech hlavního města (např. rozdělení uživatelů automobilů na rezidenty, automobilisty a obchodníky).
 
Až do 60. let 20. století tvořili obyvatelstvo čtvrtě převážně dělníci, zaměstnanci, obchodníci a příslušníci střední třídy. V současnosti se stává vyhledávanou rezidenční čtvrtí pro množství obchodů, zeleně a původní architekturu.

Navigační menu